Limity opłat: Więcej zostanie w kieszeni uczestników funduszy

Pod koniec grudnia 2018 r. minister finansów wydał rozporządzenie w sprawie maksymalnej wysokości wynagrodzenia stałego, jakie TFI może pobierać za zarządzanie otwartym funduszem inwestycyjnym.

Aktualizacja: 04.01.2021 10:01 Publikacja: 04.01.2021 05:00

Limity opłat: Więcej zostanie w kieszeni uczestników funduszy

Foto: AdobeStock

Zgodnie z nim limit ustalono na 2 proc. wartości aktywów netto funduszu w skali roku. Został wprowadzony jednak okres przejściowy – w roku 2019 obowiązywała stawka 3,5 proc., a w 2020 było to 3 proc. Od początku 2021 r. maksymalna wysokość opłaty stałej sięga 2,5 proc. wartości aktywów netto funduszu w skali roku, z kolei od 2022 r. będzie to już 2 proc.

Jak napisano w uzasadnieniu, polski rynek funduszy inwestycyjnych charakteryzuje się dość wysokim udziałem bankowych kanałów dystrybucji. Poziom kosztów ponoszonych przez inwestorów w związku z lokowaniem środków w fundusze od lat utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie, a szczególnym obciążeniem są wysokie stawki opłat za zarządzanie – blisko dwukrotnie wyższe niż opłaty w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Według rządowych wyliczeń fundusze inwestycyjne w państwach UE oraz krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego miały średnie opłaty bieżące na poziomie 1,05 proc. Dla przykładu w funduszach akcji opłaty bieżące w poszczególnych państwach członkowskich kształtowały się na poziomie od 0,65 do 2,11 proc., a w polskich średni poziom wynagrodzenia za zarządzanie wynosił 2,9 proc. (maksymalna stawka wynagrodzenia stałego wynosiła w 2016 r. 4,25 proc.).

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Fundusze inwestycyjne
Amerykańskie obligacje – brać czy nie brać? I co ze słabym dolarem?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Fundusze inwestycyjne
Inwestorzy wystraszeni Trumpem. Słusznie?
Fundusze inwestycyjne
TFI PZU: hossa na GPW przekroczyła najśmielsze oczekiwania
Fundusze inwestycyjne
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Fundusze inwestycyjne
Chiny w tej wojnie mogą znieść znacznie więcej niż USA
Fundusze inwestycyjne
Czy USA stają się teraz rynkiem wschodzącym i gdzie się zakotwiczyć