Wyniki funduszy inwestycyjnych za rok 2020 nie oddają emocji, jakich w ciągu poprzednich 12 miesięcy doświadczyli inwestorzy. Strach i panika, które zapanowały na rynkach w marcu, mieszały się z euforią i nadziejami rozbudzonymi dzięki pracom nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. One z kolei wznosiły indeksy akcji na nowe szczyty.
Mocny rok obligacji
Ostatecznie za nami całkiem udany rok na rynkach akcji, głównie zachodnich, choć świetnie wypadło też kilka funduszy opartych na krajowych spółkach. Biorąc pod uwagę to, co działo się w marcu, końcowe wyniki indeksów mogły zaskoczyć nawet największych optymistów. Inwestycyjnym hitem były kolejny rok z rzędu spółki technologiczne. Sprzyjało im nowe otoczenie gospodarcze, czyli m.in. szersze wykorzystywanie narzędzi technologicznych do komunikacji. Gorzej radziły sobie przedsiębiorstwa sektora finansowego, co boleśnie odczuli także krajowi inwestorzy. Sytuacja banków pogorszyła się na skutek obniżek stóp procentowych. Marnie na GPW radziły sobie także spółki energetyczne i dopiero pod koniec roku obie te grupy przedsiębiorstw zaczęły odbijać. Rok 2020 zapamiętamy także jako ważny dla rynku surowców. To właśnie ta grupa jako całość wypracowała najwyższą średnią stopę zwrotu, choć warto pamiętać, że poszczególne fundusze mocno się między sobą różnią pod względem realizowanej strategii. Tym razem nie chodzi tylko o metale szlachetne (złoto na moment przekroczyło cenę 2000 dolarów za uncję, ustanawiając historyczny rekord) jak to miało miejsce w 2019 r., lecz głównie o drożejącą niemal nieprzerwanie od marcowego dołka miedź. Był to także udany czas dla pozostałych surowców, takich jak: soja, cukier, pszenica czy bawełna. Wielu ekspertów ocenia, że rok 2021 również powinien przynieść zwyżki cen towarów, czemu służyć mają słabszy dolar i lepszy klimat wokół rynków wschodzących. Będąc przy surowcach, warto jeszcze wspomnieć o ropie naftowej, która zakończyła rok spadkiem o około 20 proc. Poprzedni rok był bardzo udany dla inwestujących w obligacje skarbowe, czemu oczywiście sprzyjały obniżki stóp procentowych. Spadek rentowności był najwyższy od lat i jednocześnie do poziomów najniższych w historii. Dobry okres w tej klasie aktywów trwa już od lat, jednak wśród zarządzających panuje zgodność – wyniki za rok 2020 będą nie do powtórzenia w 2021 r. Na razie uczestnicy funduszy papierów skarbowych mają wiele powodów do zadowolenia – najlepsze fundusze, zarządzane przez NN Investments Partners TFI i Noble Funds TFI, zarobiły po 7–8 proc. Takimi wynikami prześcigają wiele funduszy akcji, realizujących oczywiście znacznie bardziej ryzykowne strategie. W kontekście rynku obligacji warto jeszcze wspomnieć o ostatnich sygnałach od przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego, którzy sugerują możliwość dalszych cięć stóp procentowych. Jest to czynnik sprzyjający umocnieniu notowań papierów skarbowych i zarazem wynikom funduszy. Z drugiej strony znów ograniczy on potencjał funduszy dłużnych, które mają coraz mniej szans w starciu z inflacją.
Trzycyfrowy zysk
Biorąc pod uwagę wyniki poszczególnych funduszy, największymi zwycięzcami 2020 r. okazali się inwestorzy, którzy swoje środki powierzyli przede wszystkim funduszom akcji rynków rozwiniętych, szczególnie amerykańskich. Przypomnijmy, że tego typu fundusze zajmowały czołowe miejsca również w roku 2019, jak też w dłuższym okresie, np. dziesięciu lat. Takie indeksy, jak Nasdaq oraz S&P 500, zdołały mimo pogorszenia warunków w gospodarce ustanowić nowe rekordy w trudnym 2020 r. WIG – indeks szerokiego polskiego rynku – zakończył zeszły rok 1,4 proc. pod kreską. Jak to rzutuje na wyniki funduszy? Wśród wszystkich funduszy otwartych najlepszy okazał się Skarbiec Spółek Wzrostowych (122 proc.). Nie jest to jednak niespodzianka – fundusz zarządzany przez czwórkę ekspertów Skarbca TFI prowadził praktycznie przez cały rok. Trudno o konkurenta – drugi w kolejności Allianz Artificial Intelligence – przyniósł solidne 85 proc., czyli o blisko 40 pkt proc. mniej. Jest to jednak tzw. fundusz funduszy. Co ciekawe, trzeci w kolejności jest Rockbridge Gier i Innowacji, który błyszczał szczególnie w pierwszych miesiącach zeszłego roku. Wynik 69 proc. zysku daje mu jednak pierwsze miejsce wśród wszystkich funduszy akcji polskich.
Trendy na rynkach akcji mogą się utrzymywać, obligacje pod znakiem wyższej zmienności