Chodzi m.in. o Santander TFI, czyli jedno z największych towarzystw na rynku. W przypadku dwóch funduszy Santandera TFI zmieniła się nazwa oraz strategia. Santander Prestiż Europejskich Spółek Dywidendowych przekształcił się w Santander Prestiż Odpowiedzialnego Inwestowania Globalny. W portfelu znajdą się tytuły uczestnictwa Santander GO Global Equity ESG.
Z kolei z Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych Globalny powstaje Santander Prestiż Dłużny Globalny, którego aktywa stanowić będą jednostki Santander GO Dynamic Bond. Ponadto towarzystwo zdecydowało się na nową strategię inwestycyjną oraz rezygnację z benchmarku w Santander Prestiż Akcji Amerykańskich, zmianę benchmarku Santander Prestiż Technologii i Innowacji oraz Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych.
Tegoroczną nowością w palecie funduszy jest NN (L) Indeks Surowców. To produkt typu master-feeder, dla którego subfunduszem źródłowym jest NN (L) Commodity Enhanced zarządzany przez zespół NN Investment Partners w Hadze. Nowe rozwiązanie wchodzi w skład funduszu parasolowego NN SFIO. Portfel jest zróżnicowany i składa się z surowców energetycznych, towarów rolnych, metali przemysłowych i szlachetnych. – Surowce są relatywnie nisko skorelowane z tradycyjnymi klasami aktywów, a jednocześnie dają możliwość zysku przy założeniu pewnych scenariuszy rynkowych – komentuje Radosław Sosna, dyrektor sprzedaży, marketingu i produktów w NN Investment Partners TFI. Jednym z tych założeń jest potencjalne zwiększenie wydatków rządowych na modernizację i rozwój infrastruktury, a drugim przyspieszenie wzrostu gospodarczego na świecie.
Od początku stycznia w jednym z największych funduszy w ofercie NN Investment Partners TFI – NN Obligacji, zmienił się natomiast benchmark. Jak tłumaczy towarzystwo, zarządzający będą mieli większą swobodę w inwestycjach pozabenchmarkowych. – Teraz benchmark składa się z obligacji o terminie do wykupu przekraczającym pięć lat oraz stawki WIBOR. Taka konstrukcja daje zarządzającym większą elastyczność pod względem alokacji geograficznej i sektorowej – dodaje Sosna.
Przypomnijmy, że w pierwszych miesiącach 2021 r. na GPW mają pojawić się dwa nowe fundusze indeksowe, stworzone wspólnie przez Agio Funds TFI wraz z Beta Securities. Nowe produkty mają za zadanie naśladować amerykańskie indeksy S&P 500 oraz Nasdaq. Dodatkowo fundusze będą zabezpieczone walutowo. paan