Dla najbardziej konserwatywnych klientów z pewnością liczy się płynność inwestycji i zmiana wyceny. Jak w prosty sposób porównać ze sobą fundusze? Jedną z miar ryzyka funduszu inwestycyjnego jest SRRI, czyli wskaźnik zmienności notowań jednostki funduszu w skali od 1 do 7. Im większe wahania notowań, tym wskaźnik jest wyższy. Oczywiście najniższe wartości mamy w funduszach dłużnych. Co ciekawe, zmienność w ich przypadku w 2020 r. wzrosła, jednak zwykle wiązało się to z zyskami z inwestycji. Jeszcze w 2019 r. około 37 proc. funduszy obligacji skarbowych krótkoterminowych miała SRRI na poziomie 1 i był to oczywiście najwyższy wynik ze wszystkich funduszy dłużnych. W przypadku funduszy uniwersalnych krótkoterminowych takim poziomem wskaźnika SRRI odznaczało się 30 proc. oferty TFI. Warto wspomnieć także, że aż 36 proc. funduszy papierów korporacyjnych miało SRRI równe 1, jednak w połowie roku 2020 już tylko 14 proc., co wynikało m.in. ze zmian w sposobie wyceny aktywów nienotowanych na rynku, ale także wahań na rynku długu. Dane te w związku z tym nie do końca oddawały ryzyko funduszy papierów korporacyjnych.

W połowie zeszłego roku już tylko 27 proc. funduszy obligacji skarbowych krótkoterminowych miało wskaźnik SRRI na poziomie 1, natomiast dokładnie połowa funduszy miała 2. stopień na skali. Ich zmienność w ostatnich miesiącach znów jednak była wyższa. Obecnie w funduszach obligacji skarbowych o krótkim okresie wykupu co czwarty fundusz ma wskaźnik SRRI na poziomie 1. Z kolei ponad 58 proc. funduszy ma SRRI równe 2, niecałe zaś 17 proc. ma 3 w skali SRRI.

Przy wyborze funduszu dłużnego warto jednak pamiętać, że mniejsze SRRI to także mniejsza szansa na zysk. Co zrozumiałe, czołowe fundusze dłużne z 2020 r. charakteryzują się jednocześnie większą zmiennością. Dla przykładu Noble Fund Obligacji (wycena na 15 stycznia), który w ciągu ostatnich 12 miesięcy zarobił 8,65 proc., ma SRRI równe 3. A co z najsłabszym funduszem w tej grupie? To PKO Obligacji Skarbowych Plus, którego stopa zwrotu za 12 miesięcy to 0,67 proc. pod kreską. W jego przypadku SRRI jest na 2. stopniu.

GG Parkiet

Spośród funduszy z tej grupy (obligacje skarbowe krótkoterminowe) z SRRI równym 1 najsilniejszym jest Allianz Trezor, który w 12 miesięcy zdołał wypracować 1,49 proc. zysku. NN Konserwatywny w tym samym czasie zarobił 1,41 proc., natomiast inPZU Inwestycji Ostrożnych przyniósł 1,31 proc. zysku. paan