Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.03.2021 13:21 Publikacja: 24.03.2021 13:20
W sierpniu poprzedniego roku Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek składał się w 32,5 proc. z akcji spółek oferujących dobra konsumpcyjne oraz w 28,8 proc. z firm technologicznych. Kolejna pozycja – finanse – obejmowała już tylko 12,4 proc. portfela. W lutym tego roku firmy technologiczne miały już większy wpływ na portfel. Wzrósł także udział telekomów.
Foto: GG Parkiet
Portfel Esaliens Małych i Średnich Spółek jest dość mocno rozłożony na poszczególne branże. Udział jednej nie przekracza 20 proc. Największą ekspozycję fundusz ma na informatykę, firmy oferujące dobra wyższego rzędu, farmaceutykę, a także przemysł. Obecna struktura portfela przypomina w zasadzie stan z sierpnia zeszłego roku, choć zmieniła się kolejność w pierwszej trójce.
Foto: GG Parkiet
Spółki przemysłowe w sierpniu poprzedniego roku zajmowały około 15 proc. aktywów Generali Akcje Małych i Średnich Spółek. Obecnie jest to 20,5 proc., jednak nie zmieniła się pozycja firm przemysłowych. Numerem jeden pozostały firmy technologiczne, ale ich udział spadł o blisko 5 pkt proc. Fundusz ma także mniejszą o prawie 3 pkt proc. ekspozycję na ochronę zdrowia.
Foto: GG Parkiet
Podział sektorowy spółek wchodzących w skład Investor Top 25 Małych Spółek nie zmienił się istotnie w II połowie poprzedniego roku. Jedną z większych zmian jest jednak wzrost udziału przedsiębiorstw przemysłowych z 7,5 proc. do 11,5 proc. Jednocześnie fundusz ma mniejszą ekspozycję na firmy oferujące usługi komunikacyjne. W sierpniu 2020 r. odpowiadały one za 11 proc. portfela.
Foto: GG Parkiet
W MetLife Akcji Małych Spółek skok udziału przedsiębiorstw przemysłowych jest spektakularny. W sierpniu poprzedniego roku odpowiadały one za 11,6 proc. aktywów, a dziś jest to niemal jedna czwarta. Co ciekawsze, wzrost ten nie odbył się kosztem firm technologicznych, które zajmują niemal dokładnie tyle samo miejsca. Spadło natomiast znaczenie firm oferujących dobra luksusowe.
Foto: GG Parkiet
Portfel Millennium Dynamicznych Spółek przeżył w II połowie 2020 r. metamorfozę. Kilka branż wypadło z portfela, a na ich miejsce pojawiły się całkiem nowe, takie jak motoryzacja czy hutnictwo. Na czele pozostali producenci gier, jednak ich udział z 16,9 proc. stopniał do 10,6 proc. Drugie miejsce zajmuje budownictwo, a dalej są banki.
Foto: GG Parkiet
Proporcje gałęzi gospodarki w NN Średnich i Małych Spółek w ciągu drugiej połowy poprzedniego roku nie zmieniły się istotnie. Podobnie jak wtedy kluczowym składnikiem portfela są firmy przemysłowe. Wówczas stanowiły 28,5 proc., a teraz 31,8 proc. Zdecydowanie wzrósł udział firm finansowych, o 9,3 pkt proc. Skurczyła się pozycja przedsiębiorstw surowcowych, o 3,4 pkt proc.
Foto: GG Parkiet
W Skarbcu Małych i Średnich Spółek w poprzednich miesiącach doszło do poważnych zmian w proporcjach. Pół roku temu sektor IT zajmował około połowy aktywów, a obecnie jest to 26 proc. portfela. Wzrósł mocno udział przedsiębiorstw oferujących dobra dyskrecjonalne, przemysłowych oraz ochrony zdrowia, które wcześniej nie zajmowały więcej niż 20 proc. portfela.
Foto: GG Parkiet
Ubiegły rok kojarzy się głównie z przeceną w marcu, jednak indeksy akcji polskich mocno zanurkowały także jesienią. Od przełomu października i listopada mamy już do czynienia ze zwyżkami, jednak motorem napędowym są nieco inne branże niż podczas pierwszej fali odreagowania. Jak wykorzystali ten czas zarządzający?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności amerykańskich papierów skarbowych ostatnio spadają, ale do tegorocznych dołków jeszcze brakuje. W Polsce z kolei mamy za sobą bardzo silne umocnienie rynku obligacji. Warto kierować się trendem?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Perspektywy dla amerykańskich obligacji skarbowych są umiarkowanie negatywne – ocenia Tomasz Pawluć, zarządzający portfelem w zespole zarządzania instrumentami dłużnymi, Pekao TFI.
Jak tłumaczą zarządzający, krajowa giełda wpisuje się w globalny trend poszukiwania ciekawych rynków wschodzących, zyski spółek powinny dalej rosnąć wspierane przez ożywienie w gospodarce, a ceny akcji pomimo wzrostów pozostają niewygórowane.
Fundusze zdefiniowanej daty PPK w miarę swoich możliwości stabilizowały sytuację na warszawskim rynku, w czasie gdy OFE wyzbywały się akcji.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Porozumienie między dwoma mocarstwami i bliższy koniec wojny w Ukrainie mogą dać krajowemu rynkowi dodatkowy impuls do zwyżek – przewiduje Jakub Bentke, zarządzający AgioFunds TFI. Jest też spokojny o wyniki banków, natomiast spółki konsumenckie mają skorzystać na obniżkach stóp procentowych, do których coraz bliżej.
Polityka dolewania oliwy do ognia przynosi w USA spodziewane efekty, choć raczej nie takie, o jakich marzą inwestorzy. Jesteśmy świadkami fundamentalnych zmian w postrzeganiu Stanów Zjednoczonych czy tylko sezonowych zmian nastawienia do tamtejszych aktywów?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas