Miniony kwartał na światowych rynkach miał różne oblicza. Na początku przeważał strach, który jednak z czasem przerodził się w apetyt na ryzyko, dzięki czemu znów widzieliśmy wzrost cen wielu aktywów. Jak w tych zmiennych warunkach poradzili sobie inwestorzy handlujący kontraktami na różnice kursowe? Odpowiedź brzmi: to zależy.
Pozytywne tendencje widać było choćby w obszarze kontraktów walutowych. Jak wynika z cyklicznych danych prezentowanych przez domy maklerskie, odsetek osób, które w I kwartale wykazały zysk w tej części rynku, wyniósł ponad 46 proc. (średnia z danych od wszystkich brokerów). W IV kwartale 2023 r. było to 44,8 proc. Osiągnięty wynik jest także jednym z lepszych w ostatnich kwartałach. Szczególnie dobrze radzili sobie klienci DM BOŚ oraz BM mBanku. W pierwszej z firm odsetek osób, które mogą pochwalić się dodatnim wynikiem, wyniósł 50,44 proc., a w BM mBanku było to 50 proc. Oznacza to, że w I kwartale więcej klientów zarobiło, niż straciło, handlując walutami.
Poprawę widać też w przypadku instrumentów związanych z surowcami i towarami. Tu odsetek osób z zyskiem wzrósł z 43,4 proc. do 44,7 proc., co wiązać można choćby z wyraźnymi zwyżkami cen metali szlachetnych.
O ile inwestorzy całkiem nieźle poradzili sobie na rynku forex i surowcowo-towarowym, o tyle spadła ich efektywność w części rynku obejmującej instrumenty związane z tradycyjnymi giełdami. Widać to dobrze na przykładzie przede wszystkim CFD na same akcje. W przypadku tych instrumentów średnio 41,3 proc. klientów zanotowało zysk w I kwartale. Dla porównania, kwartał wcześniej odsetek ten kształtował się na poziomie prawie 48 proc. W przypadku CFD na indeksy widać co prawda poprawę skuteczności inwestorów, ale jest ona niewielka. Wciąż wyraźnie więcej inwestorów traci, niż zyskuje. Odsetek klientów wykazujących zysk wzrósł z bowiem z prawie 38 proc. do 39,9 proc.
W danych brokerów na uwagę zasługują również CFD związane z rynkiem kryptowalut. Pierwszy kwartał przyniósł wyraźny wzrost kursu i nowe rekordy bitcoina. Inwestorzy świetnie odnaleźli się w tej rzeczywistości. Dobrze to widać na przykładzie DM BOŚ, gdzie odsetek osób z zyskiem w tym obszarze wyniósł ponad 66 proc., podczas gdy kwartał wcześniej było to nieco ponad 60 proc. W CMC Markets odsetek osób z zyskiem wzrósł z 48 proc. do 53 proc. Słabiej poradzili sobie inwestorzy w Oanda TMS Brokers. Zysk osiągnęło 37,2 proc. klientów. W IV kwartale 2023 r. było to 39,1 proc.