Dzięki technologii usługi na rynku stają się tańsze i bardziej dostępne

Polski rynek kapitałowy od samego początku charakteryzował się bardzo dużym zaangażowaniem i zaawansowaniem technologicznym. Warto przypomnieć, że już w 1991 roku, czyli w momencie tworzenia współczesnego rynku kapitałowego w Polsce, instrumenty finansowe wprowadzane do obrotu były zdematerializowane, a obrót nimi oraz rozliczanie transakcji opierały się na systemach informatycznych.

Publikacja: 12.10.2023 21:00

Maciej Trybuchowski, prezes zarządu KDPW i KDPW_CCP

Maciej Trybuchowski, prezes zarządu KDPW i KDPW_CCP

Foto: Fot. mat. prasowe

Jak wynika z ostatniego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów, przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, ponad 40 proc. osób aktywnie działających na rynku kapitałowym to osoby młode, między 18. a 35. rokiem życia. Tacy inwestorzy są zainteresowani nowoczesnymi i dostosowanymi do ich oczekiwań rozwiązaniami technologicznymi, zatem biura maklerskie i banki muszą stale dostosowywać swoją ofertę do potrzeb wymagającego technologicznie klienta. I polski rynek odnosi na tym polu spore sukcesy.

Bardzo ważnym aspektem digitalizacji usług na rynku finansowym jest edukacja klientów. Nie wszyscy bowiem korzystający z usług banków, firm inwestycyjnych czy biur maklerskich są na tyle samodzielni i zdeterminowani, żeby zacząć korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Dzięki inicjatywom podejmowanym przez sektor finansowy technologia nie wyklucza klienta z rynku, a podnosi jego zdolności cyfrowe, co przekłada się także na inne obszary gospodarki.

Dzięki technologii produkty i usługi oferowane przez rynek finansowy stają się bardziej powszechne, tańsze i dostępne. Według raportu „Przyszłość sektora finansowego. Ewolucje i rewolucje”, opracowanego przez CFA Society Poland i Spot Data, postępująca cyfryzacja i automatyzacja oraz związany z tym spadek cen spotęguje erę inkluzywności w branży finansowej. Specjalistom łatwiej jest zdobywać informacje na temat potrzeb i specyfiki grup docelowych produktów finansowych, dzięki czemu sektor będzie skuteczniej odpowiadał na ich potrzeby.

W takie działania wpisuje się także strategia Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. KDPW oraz izba rozliczeniowa KDPW_CCP, tworzące Grupę KDPW, oprócz pełnienia funkcji infrastruktury posttransakcyjnej, są również firmami technologicznymi, tworzącymi nowoczesne rozwiązania informatyczne dla całego rynku kapitałowego. Od wielu lat intensywnie inwestują w rozwój usług opartych na rozwiązaniach technologicznych, wspierając proces cyfryzacji polskiej gospodarki.

Grupa KDPW angażuje się także we wspieranie innowacji na rynku kapitałowym. Jako jedna z pierwszych instytucji finansowych w Polsce praktycznie wdrożyliśmy rozwiązania oparte na technologii blockchain. I nasze doświadczenia w tym obszarze wykorzystaliśmy do nawiązania współpracy z nadzorcą rynku – z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego otworzyliśmy w lutym tego roku Piaskownicę Wirtualną DLT, która daje bardzo szerokie możliwości testowania nowych rozwiązań. Jest to środowisko testowe pozwalające na zasymulowanie wybranych funkcjonalności i usług oferowanych na rynku finansowym. Uczestnicy testów, korzystając z Piaskownicy Wirtualnej, uzyskują dostęp do infrastruktury IT pozwalającej na weryfikację przyjętych założeń swojej działalności w kontrolowanych warunkach środowiska testowego.

W ostatnich latach proces cyfryzacji usług, także na rynku finansowych, znacznie przyspieszył, a nowe technologie wspomagają instytucje finansowe, m.in. przez wykorzystanie przetwarzania w chmurze, cyfryzację i robotyzację procesów, zaawansowaną analizę danych czy wreszcie wykorzystanie mechanizmów sztucznej inteligencji.

Materiał partnera: KDPW

Finanse
Trudny spadek po GNB
Finanse
Roszady w rejestrze shortów
Finanse
ZBP: Kredyt „Mieszkanie na start” wcale nie taki atrakcyjny
Finanse
Sławomir Panasiuk zamienia KDPW na GPW
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Finanse
WIG20 obchodzi 30 urodziny. W ostatnich latach przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów
Finanse
Szansa na małą dywersyfikację oszczędności emerytalnych