Komisja Nadzoru Finansowego chce dokonać weryfikacji obowiązujących obecnie przepisów, które m.in. ograniczają dźwignię finansową czy też wprowadziły statusu klienta doświadczonego, co daje możliwość handlu z większym lewarem. W tym celu już pod koniec ubiegłego roku nadzór przeprowadził ankietę wśród inwestorów, która dotyczyła ich doświadczeń z obecnymi przepisami.

– Zgromadzone w jej wyniku dane podlegają obecnie analizie. Kontynuowane są również inne działania nadzorcze dotyczące weryfikacji skutków interwencji. Urząd KNF planuje zakończyć wszystkie czynności analityczne w połowie 2021 r. – usłyszeliśmy w KNF. Nadzór podkreśla jednak, że ankieta przeprowadzona wśród inwestorów to niejedyny czynnik, który będzie brany pod uwagę.

– Ankieta jest jedną z wielu zaplanowanych czynności analitycznych w celu weryfikacji skutków interwencji produktowej. W związku z tym nie jest uzasadnione opieranie się jedynie na jej wynikach. Dopiero zakończenie wszystkich czynności analitycznych (które zaplanowane jest na połowę tego roku) i analiza całości zebranego materiału pozwoli na wyciągnięcie wiążących wniosków, na podstawie których zostanie podjęta decyzja ws. ewentualnych zmian w zakresie interwencji, która następnie zostanie zakomunikowana rynkowi – podkreśla Komisja.

Według obecnych przepisów maksymalna dźwignia finansowa może wynosić 1 do 30 (dotyczy głównych par walutowych, w przypadku innych aktywów jest jeszcze mniejsza). KNF zrobiła też jednak ukłon w stronę rynku i wprowadziła status klienta doświadczonego. Ci, którzy wykażą się odpowiednią wiedzą i praktyką rynkową, mogą handlować z dźwignią nawet 1 do 100. PRT