We wtorek Komisja Nadzoru Finansowego prawdopodobnie przedstawi wyniki analizy dotyczącej wpływu sprawy frankowej na sytuację zakładów ubezpieczeń – wynika z nieoficjalnych informacji „Parkietu".
Dwa scenariusze
W ubiegły czwartek urząd poinformował, że KNF zapoznała się z informacją na temat wpływu potencjalnych zmian otoczenia prawnego dotyczącego hipotek frankowych na sektor ubezpieczeń. Z podobną analizą, dotyczącą sektora bankowego, KNF zapoznała się pod koniec lutego i główne wnioski zostały przedstawione na początku marca.
Z materiałów, do których udało nam się dotrzeć, wynika, że testy warunków skrajnych (TWS) ad hoc zostały przeprowadzone przez krajowe zakłady ubezpieczeń w celu oszacowania wpływu zmian otoczenia prawnego dotyczącego hipotek frankowych na sektor ubezpieczeń. W tym celu opracowano dwa scenariusze, na podstawie których zakłady ubezpieczeń oszacowały wpływ tych zmian na wartość środków własnych, wynik techniczny, wynik finansowy, wymogi kapitałowe i współczynnik wypłacalności. W scenariuszach założono, że wszystkie umowy ubezpieczenia związane z kredytami walutowymi zostają unieważnione.
W pierwszym scenariuszu, określanym jako bazowy, wszystkie składki przypisane brutto wynikające z unieważnionych umów zostają zwrócone ubezpieczonemu, zakład ubezpieczeń uzyskuje zwrot zapłaconych prowizji związanych z przedmiotowymi polisami (tzw. clawback) i następuje zwrot wszystkich wypłaconych świadczeń wynikających z unieważnionych umów.
Drugi scenariusz, mający miano pesymistycznego, zakłada, że wszystkie składki przypisane brutto wynikające z unieważnionych umów zostają zwrócone ubezpieczonemu, ale zakład ubezpieczeń nie ma możliwości uzyskania zwrotu zapłaconych prowizji związanych z tymi polisami (clawback), a ponadto nie ma możliwości uzyskania zwrotu wypłaconych świadczeń wynikających z unieważnionych umów.