Kruk w WIG20 w miejsce PGNiG

W środę 26 października zarząd GPW podjął uchwałę, na którą zanosiło się od 17 października – mianowicie zawiesił obrót akcjami PGNiG od 31 października.

Publikacja: 27.10.2022 12:21

Dawid Bąbol, zarządzający funduszami Beta ETF

Dawid Bąbol, zarządzający funduszami Beta ETF

Foto: materiały prasowe

Inwestorzy mają zatem możliwość dokonywania transakcji akcjami na PGNiG do piątku 28 października włącznie. Później, przez kilka-kilkanaście dni nie będą mogli z posiadanymi akcjami nic zrobić, po czym ich akcje PGNiG zostaną przekształcone w akcje PKN Orlen wg parytetu 1 akcja PGNiG = 0,0925 akcji PKN Orlen. Oznacza to nie tylko to, że w piątek powinniśmy być świadkami wzmożonego obrotu akcjami obu spółek (w szczególności na aukcji na zamknięciu), ale również to, że na początku listopada dojdzie do korekty nadzwyczajnej indeksów z GPW, w wyniku której nowym komponentem indeksu WIG20 stanie się spółka Kruk.

Jeżeli połączenie PGNiG z PKN Orlen zostanie przeprowadzone tak samo sprawnie jak połączenie PKN Orlen z Lotosem, a GPW Benchmark zachowa się tak jak w przypadku Lotosu, to korekta nadzwyczajna powinna zostać przeprowadzona nawet w pierwszym tygodniu listopada, prawdopodobnie w piątek 4 listopada. W wyniku korekty nadzwyczajnej z indeksu WIG20 wykluczone zostaną akcje PGNiG, a w ich miejsce pojawią się akcje spółki Kruk – pierwszej spółki na liście rezerwowej do indeksu. Biorąc pod uwagę obecne ceny, udział Kruk w WIG20 wyniesie około 2, proc.

Takie przetasowanie w WIG20 pociągnie za sobą również zmiany w indeksach mWIG40 i sWIG80.

W miejsce Kruka w mWIG40 pojawią się akcje „atomowej” w ostatnich dniach spółki ZE PAK, a ich udział wyniesie około 0,9 proc. Z kolei w sWIG80 miejsce ZE PAK zajmie Archicom, czyli druga spółka na liście rezerwowej dla tego indeksu (po Sygnity, która weszła w skład indeksu sWIG80 po umorzeniu akcji Getin Noble Bank). Udział Archicomu w sWIG80 można szacować na 0,6 proc.

Z perspektywy postrzegania WIG20 przez inwestorów jako indeksu, któremu ciążą spółki Skarbu Państwa, połączenie PKN Orlen najpierw z Lotosem a teraz z PGNiG, sprawia, że zwiększy się nieco atrakcyjność tego indeksu.

Z perspektywy postrzegania WIG20 przez inwestorów jako indeksu, któremu ciążą spółki Skarbu Państwa, połączenie PKN Orlen najpierw z Lotosem a teraz z PGNiG, sprawia, że zwiększy się nieco atrakcyjność tego indeksu. Co prawda mamy tutaj sytuację, gdzie z dwóch komponentów indeksu pozostaje jeden, o większym udziale będącym właściwie sumą dwóch tych komponentów, ale jednak do indeksu trafiają jednocześnie nowe spółki, które nieco „rozpychają się” w tym indeksie i rozwadniają udział wszystkich pozostałych składników. Dodatkowo, już w przypadku połączenia PKN Orlen z PGNiG, w momencie urealnienia pakietów połączonego podmiotu, udział PKN Orlen zostanie ograniczony przy korekcie indeksu WIG20 do 15 proc. (obecnie łącznie 17,8 proc. udziału). Biorąc pod uwagę również marcową rewizję indeksów, w wyniku której indeks WIG20 opuściła państwowa spółka Tauron Polska Energia, liczba spółek Skarbu Państwa w tym indeksie zmniejszy się w tym roku z 10 do siedmiu, natomiast ich udział, choć wciąż wysoki, to jednak – po urealnieniu pakietu po połączeniu – spadnie do 54,4 proc. z 59,5 proc. z początku tego roku.

Felietony
Tantiemy – sztuka zarabiania na cudzej kreatywności
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Felietony
Najgorętsza dekada od wojny
Felietony
Ślimacze tempo transpozycji
Felietony
Deregulacja? To nie takie proste
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Felietony
Omnibus – zamrażanie czasu
Felietony
Fundusze mogą rozwiązać dylematy inwestorów