Coraz więcej firm w Polsce i na świecie wyznacza sobie konkretne cele w zakresie różnych aspektów prowadzenia własnej działalności w formie zrównoważonego biznesu. Z jednej strony firmy czują presję wewnętrzną i zewnętrzną, z drugiej są przekonane o pozytywnym wpływie tego typu zmian na biznes. Co jest warte podkreślenia, pandemia nie spowolniła tego trendu, a być może nawet przyspieszyła.
Przyzwyczailiśmy się już do tego, że coraz więcej firm w swoich strategiach rozwoju biznesu uwzględnia czynniki ESG (skrót oznaczający czynniki oceny pozafinansowej działalności organizacji: E – środowisko, S – społeczna odpowiedzialność, G – ład korporacyjny), ogłasza kolejne plany w tym zakresie oraz publikuje raporty z dotychczasowych osiągnięć. Podejmowanie prób zmierzających do działania w formie zrównoważonego biznesu staje się powoli normą. Potwierdzają to również wyniki ostatniego badania przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie HSBC w 39 krajach i terytoriach, w tym w Polsce, we wrześniu i październiku ubiegłego roku.
Wyniki pokazują, że prowadzenie zrównoważonego biznesu staje się jednym z filarów działalności biznesowej w obecnych czasach. W Polsce osiem na dziesięć przebadanych firm posiada plany lub wyznaczone cele dotyczące różnych czynników ESG. Wśród konkretnych obszarów najwięcej firm wskazuje racjonalność zużycia energii (87 proc.), recykling materiałów (85 proc.), ograniczenia odpadów plastikowych (85 proc.), racjonalność zużycia wody (84 proc.), płace kadry kierowniczej (83 proc.), wpływ na lokalną społeczność (82 proc.), promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym (82 proc.) czy zeroemisyjność w łańcuchu dostaw (80 proc.). Listę podejmowanych działań ograniczam tylko do wskazania paru najczęściej wymienianych. W odpowiedziach ankietowanych pojawia się jednak duża różnorodność, jeśli chodzi o cele firm w zakresie ESG, która dowodzi, że dostrzegają złożoność tego zagadnienia.
Coraz więcej przedsiębiorstw w Polsce posiada również mierniki dotyczące różnych aspektów związanych z ESG, rozumiejąc, że tylko wtedy można być skutecznym, jeśli można zmierzyć efekty podejmowanych działań. Widać w związku z tym, że mimo wielu problemów, które dotknęły firmy w tym roku, temat dążenia do prowadzenia zrównoważonego biznesu nie został odstawiony na boczny tor. Zaobserwować można raczej dalszy wzrost zaangażowania przedsiębiorstw w tym zakresie. Co jednak skłania zarządzających biznesem w Polsce do podejmowania kolejnych kroków?
Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych jest zdania, że zrównoważony biznes pod względem środowiskowym i społecznym przynosi ich firmom wiele korzyści. Dotyczą one pracowników, klientów czy samych organizacji. Wśród najczęściej wskazywanych benefitów znalazły się: poprawa reputacji (35 proc.), promowanie dobrego samopoczucia wśród pracowników (33 proc.), nowe sposoby pracy (32 proc.), udział w pozytywnych zmianach w dziedzinie klimatu (30 proc.), bycie bardziej atrakcyjnym pracodawcą (28 proc.), korzyści finansowe wynikające z przyciągania inwestycji (27 proc.), pozytywny wpływ na lokalną społeczność (27 proc.). zwiększenie popytu klientów (25 proc.) i kwalifikowanie się do pozyskania dotacji (23 proc.). Warto dodać, że dziewięć na dziesięć firm uważa, że zwiększony nacisk na zrównoważony rozwój przełoży się na wzrost sprzedaży w następnym roku. Widzimy więc wyraźnie, jak wiele korzyści dotyczących firm i ich otoczenia dostrzegają zarządzający.