Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 07:05 Publikacja: 18.06.2023 21:00
Craig Cameron, zarządzający funduszami w Templeton Global Equity Group
Foto: fot. mat. prasowe
W jakie aktywa inwestuje fundusz klimatyczny (Global Climate Change), którym pan zarządza? To są akcje spółek, które przyczyniają się do zahamowania zmian klimatycznych, czy akcje spółek, które na tych zmianach korzystają? Bo te grupy niekoniecznie się pokrywają.
Aktywa tego funduszu wynoszą około 1,3 mld euro. Chcemy, aby nasze inwestycje przyczyniały się do spowolnienia tempa zmian klimatycznych. Głównym kryterium wyboru spółek do portfela jest zatem to, co robią, co oferują, a nie to, jak konkretnie działają. Najłatwiej zademonstrować to na przykładzie. Firmy telekomunikacyjne lub medyczne mogą być niskoemisyjne i zrównoważone, ale jednocześnie ich usługi i produkty mogą nie mieć wpływu na klimat. Nas interesują firmy, które oferują coś, co przybliża nas do neutralności klimatycznej. Inwestujemy w producentów turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych, operatorów farm wiatrowych i słonecznych, dostawców komponentów do samochodów elektrycznych, ale także w firmy wydobywcze, które pozyskują surowce niezbędne do zielonej transformacji. Wspieramy firmy, które nie tylko zmniejszają swój ślad środowiskowy, ale także ślad innych. Popyt na ich towary i usługi rośnie wraz ze świadomością, że klimat zmienia się na naszą niekorzyść i że należy temu przeciwdziałać.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dla wielu podmiotów, z którymi rozmawiamy, kwestie ESG są ważne dla właściciela, inwestora, pracowników, kontrahentów czy instytucji finansowych. Czasami są wpisywane w zamówienia, przetargi – mówi Łukasz Głuch, partner PwC Polska.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Aż o 80 proc. zmniejszy się liczba firm objętych regulacjami unijnej dyrektywy CSRD, których zasięg zostanie ograniczony do największych przedsiębiorstw.
61 proc. objętych obowiązkiem raportowania przedsiębiorstw w Polsce spełnia wymogi dyrektywy CSRD, a kolejne 31 proc. deklaruje, że zrobi to w ciągu roku. Najczęściej narzekają na wysokie koszty związane z wdrażaniem nowych standardów.
Oprócz korzyści i szans, wynikających z wdrażania europejskich standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, firmy dostrzegają istotne koszty i zagrożenia. Niektóre uważają nawet, że dziś te drugie przewyższają pierwsze.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Giełdowe spółki narzekają przede wszystkim na trudności w pozyskaniu danych dotyczących emisji CO2. Dużym wyzwaniem jest też brak praktyk rynkowych w zakresie ESG oraz ogrom niezbędnych do pozyskania informacji.
Praktycznie wszyscy inwestorzy wykorzystują informacje niefinansowe. Ponad trzy czwarte z nich uważa, że firmy nie przekazują im wystarczająco dokładnych danych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas