Materiał przygotowany we współpracy z mBankiem
Konsumenci, pracownicy i inwestorzy coraz częściej oczekują, że biznes będzie aktywnie włączał się w rozwiązywanie problemów społecznych czy w walkę ze zmianami klimatu. A firmy, szczególnie te duże, chętnie podejmują to wyzwanie, ponieważ rozumieją, że dzięki temu mogą stać się liderami swoich sektorów. Coraz ważniejsze stają się więc zagadnienia ESG (ang. environmental, social, governance), czyli zarządzanie wpływem biznesu na kwestie środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym. W wielu firmach są one już nie „dodatkiem" do działalności gospodarczej, ale jednym z jej strategicznych filarów. Firmy rozumieją bowiem swoją odpowiedzialność za swój wpływ na otoczenie, w którym działają. A przy okazji szukają szans biznesowych w produktach i usługach, które mogą być częścią odpowiedzi na cywilizacyjne wyzwania.
Wsparcie zielonej transformacji
Banki, jako liderzy zrównoważonego rozwoju, wspierają inne branże w transformacji. Instytucje finansowe od lat zajmują wysokie pozycje w Rankingu Odpowiedzialnych Firm i w innych zestawieniach ESG. Rola banków w tym zakresie w najbliższych latach będzie tylko rosła. A to za sprawą Unii Europejskiej, która w ramach strategii Zielonego Ładu zamierza przekształcić Wspólnotę w obszar neutralny klimatycznie. Osiągnięcie tego ambitnego celu do 2050 r. będzie wymagać jednak ogromnych nakładów, a Unia Europejska zakłada, że zielona transformacja będzie w znacznej mierze finansowana przez sektor bankowy. Szacuje się, że aby osiągnąć ten cel, tylko w Polsce potrzebne jest 275–365 mld euro. Z tej kwoty 200–300 mld euro ma pochodzić z sektora prywatnego, w tym 120–180 mld euro od banków.
Banki będą musiały ujawniać, jaką część ich portfela stanowią tzw. zielone aktywa. Aby to robić, muszą ściśle współpracować ze swoimi klientami korporacyjnymi. To stawia banki w roli lidera odpowiedzialnego biznesu, który będzie zachęcał inne branże do ekotransformacji, uruchamiania zielonych inwestycji i spełniania standardów ESG.
Energia do działania
Już dziś pożyczkodawcy podejmują działania w tym zakresie, m.in. przez zwiększanie finansowania dla projektów związanych z energią odnawialną. W czołówce banków finansujących projekty zarówno w obszarze farm wiatrowych, jak i farm fotowoltaicznych jest mBank.