Jak radzić sobie z brakiem mocy? Import energii będzie rósł

Polskie Sieci Elektroenergetyczne prognozują, że w ciągu kilku lat w krajowym systemie energetycznym może być za mało mocy, by zaspokoić zapotrzebowanie odbiorców. Operator przyznaje, że bez większego importu będzie trudno .

Publikacja: 26.03.2024 06:00

Jak radzić sobie z brakiem mocy? Import energii będzie rósł

Foto: Adobestock

Jak wskazuje prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Grzegorz Onichimowski, bez większego importu energii – aby zbilansować system w sytuacji spadku rezerwy mocy – zapewne się nie obędzie. Jest także szansa na wydłużenie wsparcia dla starszych bloków węglowych (rynek mocy – red.), o ile pozwolą na to unijne przepisy. – Trzeba jednak myśleć o nowych rozwiązaniach, a nie skupiać się wyłącznie na utrzymaniu status quo – mówi prezes.

PSE niedawno przedstawiły projekt planu rozwoju sieci przesyłowej do 2034 r. To dokument, który opisuje prawdopodobne scenariusze dotyczące rozwoju energetyki. Jest aktualizowany co dwa lata i jego obecna wersja nie uwzględnia m.in. Krajowego Planu na Rzecz Energii do 2030 r. ani obowiązującej wersji Polityki Energetycznej Polski, które straciły na aktualności. PSE zapowiadają, że po przyjęciu aktualizacji tych dokumentów będą one uwzględniane w kolejnych edycjach PRSP. – Nasz plan rozbudowy i modernizacji sieci powstał na podstawie m.in. informacji od właścicieli istniejących i przyszłych jednostek, a także wydanych warunków przyłączenia i zawartych umów przyłączeniowych – powiedział prezes PSE.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Energetyka
Sonel podzieli się rekordowym zyskiem. Rekomendacja dywidendy
Energetyka
Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa
Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie
Energetyka
Redukcje mocy w OZE wyzwaniem dla Grenevii
Energetyka
Wiatraki przywiały pierwsze zyski Grenevii. Firma szuka partnerów do nowego projektu