Elektrownia Jaworzno pożyje tylko 12 lat?

Tauron przekazał do wiadomości, kiedy jego elektrownie węglowe odejdą na emeryturę. Wątpliwości budzić może szybkie pożegnanie z nową Elektrownią Jaworzno. Spółka jednak nie przekreśla jej istnienia po 2035 r.

Publikacja: 23.11.2023 21:00

Elektrownia Jaworzno 3

Elektrownia Jaworzno 3

Foto: Tauron Jaworzno

Tauron odnotował 385 mln zł skonsolidowanego zysku netto w III kw. 2023 r. wobec 232 mln zł straty rok wcześniej. Narastająco po trzech kwartałach 2023 r. spółka miała 2258 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 395 mln zł zysku rok wcześniej.

Tauron w swoich prognozach założył, że forma wsparcia z Rynku Mocy dla istniejących elektrowni węglowych niespełniających kryterium EPS 550 (dla których emisyjność przekracza 550kg/MWh) potrwa do końca 2028 r. Dla jednostek, które zawarły kontrakty wieloletnie do dnia 31 grudnia br., a nie spełniają kryterium, założono utrzymanie płatności do końca obowiązywania kontraktów. Zgodnie z osiągniętym porozumieniem Rady Europejskiej z 17 października 2023 r. w zakresie reformy modelu rynku energii założono wprowadzenie derogacji w zakresie obowiązywania limitów emisji CO2 w jednostkach ubiegających się o wsparcie z Rynku Mocy i w konsekwencji wydłużenie okresu możliwego wsparcia dla tego typu jednostek z czerwca 2025 r. do końca 2028 r. „W prognozach założono wydłużenie wsparcia z mechanizmów mocowych dla ośmiu bloków klasy 200 MW zlokalizowanych w Oddziałach w Jaworznie i Łaziskach Górnych oraz dla bloku w Oddziale Łagisza o mocy 460 MW, co spowodowało wydłużenie działania jednostek klasy 200 MW do 2028 r.” – czytamy w sprawozdaniu finansowym. Krzysztof Surma, wiceprezes Taurona ds. finansów, komentując te zapowiedzi, podkreślił, że jest to tylko szacunkowy przychód z rynku mocy, a wydłużenie rynku mocy do końca 2028 r. nie jest jeszcze ostatecznie zatwierdzone na poziomie UE. – Nasze zapowiedzi nie przesądzają jeszcze, że decyzja ta jest już ostateczna – mówił.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Teraz 6 zł za tydzień dostępu.
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Energa szuka prezesa. Rusza postępowanie kwalifikacyjne
Materiał Promocyjny
Elektrownie jądrowe to naturalny dla Warty obszar zainteresowań
Energetyka
Siedmiu kandydatów zawalczy o posadę prezesa Tauronu
Energetyka
Enea ma nowego prezesa. Pierwszy konkurs rozstrzygnięty
Energetyka
Wiatrowa spółka PGE zmienia prezesa
Energetyka
Prochem znów notuje potężne wzrosty cen akcji, a realizacja atomu postępuje
Energetyka
Prochem studzi atomowy zapał