Ważny krok w stronę budowy elektrowni atomowej w Polsce

Polskie Elektrownie Jądrowe zawarły w czwartek porozumienie w sprawie utworzenia z firmami Westinghouse i Bechtel konsorcjum projektowego przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Publikacja: 25.05.2023 14:59

Ważny krok w stronę budowy elektrowni atomowej w Polsce

Foto: Piotr Nowak

- Projekt jądrowy wchodzi dziś w nowy etap. Dołącza do niego kolejny gigant energetyki jądrowej,  amerykańska spółka Bechtel, która będzie w nim pełnić rolę wykonawcy - powiedziała podczas uroczystości podpisania Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Dodała, że porozumienie będzie docelowo prowadzić do konsorcjum dwóch spółek jądrowych Bechtel i Westinghouse, i pozwoli przygotować kolejny etap, jakim będzie projektowanie i prace inżynieryjne. - To już latem tego roku - stwierdziła minister.

- Jesteśmy na zaawansowanym etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej, decyzji zasadniczej i jeszcze w tym roku zamierzamy wystąpić o uzyskanie decyzji lokalizacyjnej, co oznacza, że jesteśmy bardzo blisko rozpoczęcia prac terenowych na Pomorzu - poinformował Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych cytowany przez PAP.

Zwrócił uwagę, że firma Bechtel brała udział w pracach inżynieryjnych i budowlanych w ponad 80 proc. reaktorów jądrowych w USA, w ok. 150 projektach jądrowych na świecie.

- Przed nami intensywny czas negocjacji, a nadrzędnym celem spółki na ten rok jest wypracowanie warunków pod przyszłą umowę na projektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - powiedział Młynarkiewicz. - Dzisiejsza umowa z firmami Westinghouse i Bechtel to bez wątpienia kamień milowy, to swoista kropka nad i jeżeli chodzi o model realizacji tej inwestycji - dodał.

Umowę o zasadach współpracy ze spółką Westinghouse Electric Company Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały w grudniu 2022 r. To technologie AP1000 tej firmy polski rząd wybrał dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Pierwsza elektrownia jądrowa, w Choczewie, będzie składać się z trzech reaktorów o mocy 1.200 MW każdy. Pierwszy blok elektrowni miałby powstać do 2033 r.

We czwartkowej uroczystości brał udział także Mark Brzeziński, amerykański ambasador w Polsce. Stwierdził, że Stany Zjednoczone i Polska zawiązały partnerstwo, które ma zapewnić Polakom czystą, bezpieczną energię, dostępną cenowo. - Ludzie zasługują na to, żeby korzystać z rozwoju cywilizacji i otrzymywać czystą energią. Będziemy kontynuować to partnerstwo – powiedział Mark Brzeziński.

Energetyka
Polenergia zmontuje wiatraki za granicą. Budowa portu w Polsce się ślimaczy
Materiał Promocyjny
DANONE wraz z partnerami uruchamia pionierski program recyklingu kubków po jogurcie
Energetyka
Jest odwołanie od wstrzymania pracy w kopalni Turów. W międzyczasie sąd łagodzi stanowisko
Energetyka
Rząd chce głębiej sięgnąć do kieszeni firm z branży OZE
Energetyka
Rafako rozmawia z ARP o pomocy
Materiał Promocyjny
Największy ekran w domu, prawdziwa domowa instytucja
Energetyka
PGE i Enea bez wyższej taryfy
Energetyka
Rafako traci prezesa. W tle grupowe zwolnienia i niepewny los spółki