Ważny krok w stronę budowy elektrowni atomowej w Polsce

Polskie Elektrownie Jądrowe zawarły w czwartek porozumienie w sprawie utworzenia z firmami Westinghouse i Bechtel konsorcjum projektowego przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Publikacja: 25.05.2023 14:59

Ważny krok w stronę budowy elektrowni atomowej w Polsce

Foto: Piotr Nowak

- Projekt jądrowy wchodzi dziś w nowy etap. Dołącza do niego kolejny gigant energetyki jądrowej,  amerykańska spółka Bechtel, która będzie w nim pełnić rolę wykonawcy - powiedziała podczas uroczystości podpisania Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Dodała, że porozumienie będzie docelowo prowadzić do konsorcjum dwóch spółek jądrowych Bechtel i Westinghouse, i pozwoli przygotować kolejny etap, jakim będzie projektowanie i prace inżynieryjne. - To już latem tego roku - stwierdziła minister.

- Jesteśmy na zaawansowanym etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej, decyzji zasadniczej i jeszcze w tym roku zamierzamy wystąpić o uzyskanie decyzji lokalizacyjnej, co oznacza, że jesteśmy bardzo blisko rozpoczęcia prac terenowych na Pomorzu - poinformował Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych cytowany przez PAP.

Zwrócił uwagę, że firma Bechtel brała udział w pracach inżynieryjnych i budowlanych w ponad 80 proc. reaktorów jądrowych w USA, w ok. 150 projektach jądrowych na świecie.

- Przed nami intensywny czas negocjacji, a nadrzędnym celem spółki na ten rok jest wypracowanie warunków pod przyszłą umowę na projektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - powiedział Młynarkiewicz. - Dzisiejsza umowa z firmami Westinghouse i Bechtel to bez wątpienia kamień milowy, to swoista kropka nad i jeżeli chodzi o model realizacji tej inwestycji - dodał.

Umowę o zasadach współpracy ze spółką Westinghouse Electric Company Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały w grudniu 2022 r. To technologie AP1000 tej firmy polski rząd wybrał dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Pierwsza elektrownia jądrowa, w Choczewie, będzie składać się z trzech reaktorów o mocy 1.200 MW każdy. Pierwszy blok elektrowni miałby powstać do 2033 r.

We czwartkowej uroczystości brał udział także Mark Brzeziński, amerykański ambasador w Polsce. Stwierdził, że Stany Zjednoczone i Polska zawiązały partnerstwo, które ma zapewnić Polakom czystą, bezpieczną energię, dostępną cenowo. - Ludzie zasługują na to, żeby korzystać z rozwoju cywilizacji i otrzymywać czystą energią. Będziemy kontynuować to partnerstwo – powiedział Mark Brzeziński.

Energetyka
Spór rządu z energetykami o magazyny energii. Inwestycje pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Energetyka
Były zarząd Enei bez absolutorium
Energetyka
Resorty odpowiedzialne za energetykę krytykują projekt ministerstwa finansów
Energetyka
Losy małego atomu Orlenu poznamy pod koniec roku
Energetyka
Największa gazowa inwestycja wreszcie na finiszu. PGE podało terminy
Energetyka
Miliardy na wiatr i słońce w nowych aukcjach OZE