Columbus Energy zaświecił na głównym parkiecie GPW

Columbus Energy jako szósta firma z branży OZE debiutuje na głównym parkiecie GPW. Po dwucyfrowych wzrostach 11 kwietnia, dzień później akcje spółki już w dniu debiutu spadały o ponad 2 proc. Zaraz po zakończeniu prezentacji nowego uczestnika, firma już jednak zyskiwała blisko 1 proc. na wartości.

Publikacja: 12.04.2023 09:51

Columbus Energy i giełdowy debiut na głównym parkiecie GPW

Columbus Energy i giełdowy debiut na głównym parkiecie GPW

Foto: Bartłomiej Sawicki

Na debiut na głównym parkiecie GPW, spółka czekała 7 lat po tym jak pojawiła się na rynku NewConnect. Plany pojawienia się na głównym parkiecie były już w 2017 r., jednak pandemia, zmiany w przepisach rozliczeniowych właścicieli nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych, wojna na Ukrainie wydłużyła ten proces. „Czeka Polskę i świat transformacja energetyczna. My te usługi i produkty, potrzebne do tej zmiany dostarczamy. Popyt na mikroinstalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła to już nie kwestia boomu, a potrzeb ekonomicznych. Dostarczamy te usługi dla domu, ale i dla firm, dla wielkoskalowych farm fotowoltaicznych” – powiedział podczas debiutu prezes firmy Dawid Zieliński.

Czytaj więcej

Słoneczny debiut Columbusa

Firma ma wkrótce pokazać strategię rozwoju na kolejne lata. Columbus to jedna z największych w Polsce firm zajmujących się montażem i dostawą usług z sektora mikroinstalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła.

W marcu firma zainstalowała ok. 800 instalacji na budynkach jednorodzinnych. Firma planuje, że za kilka miesięcy wzrośnie o ok. 4–5 tys., do ok. 10 tys. nowych instalacji w skali miesiąca. „Szacujemy, że wówczas Columbus będzie montować już 1500 instalacji miesięcznie. Chcemy mieć między 15 a 30 proc. rynku” – mówił niedawno w rozmowie z redakcją prezes Zieliński.

Debiut przypada na czas, kiedy po zmianie na mniej korzystną formę rozliczeń nowych prosumentów, a więc właścicieli domowej fotowoltaiki, część firm zajmujących się montażem znika z rynku. Zainteresowanie ze strony klientów bowiem spadło.

„W ciągu ostatnich 12 miesięcy z rynku fotowoltaicznego zniknęło bądź przebranżowiło się ponad 90 proc. firm. Pozostało jedynie kilka większych podmiotów” – mówił w tej samej rozmowie prezes.

Energetyka
Ekonomiczny żywot starych węglówek Taurona dobiega końca. Zwolnień nie będzie
Energetyka
Tauron zwraca uwagę na drożejące projekty OZE
Energetyka
Enea planuje emisję obligacji
Energetyka
Rekordowe wyniki Taurona. W tle 8 miliardów rekompensat
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Energetyka
"Nowe taryfy na prąd to wejście do kasyna i niepewność". Niepokój sprzedawców
Energetyka
Enea rozważa węglowe warianty