Columbus Energy zaświecił na głównym parkiecie GPW

Columbus Energy jako szósta firma z branży OZE debiutuje na głównym parkiecie GPW. Po dwucyfrowych wzrostach 11 kwietnia, dzień później akcje spółki już w dniu debiutu spadały o ponad 2 proc. Zaraz po zakończeniu prezentacji nowego uczestnika, firma już jednak zyskiwała blisko 1 proc. na wartości.

Publikacja: 12.04.2023 09:51

Columbus Energy i giełdowy debiut na głównym parkiecie GPW

Columbus Energy i giełdowy debiut na głównym parkiecie GPW

Foto: Bartłomiej Sawicki

Na debiut na głównym parkiecie GPW, spółka czekała 7 lat po tym jak pojawiła się na rynku NewConnect. Plany pojawienia się na głównym parkiecie były już w 2017 r., jednak pandemia, zmiany w przepisach rozliczeniowych właścicieli nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych, wojna na Ukrainie wydłużyła ten proces. „Czeka Polskę i świat transformacja energetyczna. My te usługi i produkty, potrzebne do tej zmiany dostarczamy. Popyt na mikroinstalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła to już nie kwestia boomu, a potrzeb ekonomicznych. Dostarczamy te usługi dla domu, ale i dla firm, dla wielkoskalowych farm fotowoltaicznych” – powiedział podczas debiutu prezes firmy Dawid Zieliński.

Czytaj więcej

Słoneczny debiut Columbusa

Firma ma wkrótce pokazać strategię rozwoju na kolejne lata. Columbus to jedna z największych w Polsce firm zajmujących się montażem i dostawą usług z sektora mikroinstalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła.

W marcu firma zainstalowała ok. 800 instalacji na budynkach jednorodzinnych. Firma planuje, że za kilka miesięcy wzrośnie o ok. 4–5 tys., do ok. 10 tys. nowych instalacji w skali miesiąca. „Szacujemy, że wówczas Columbus będzie montować już 1500 instalacji miesięcznie. Chcemy mieć między 15 a 30 proc. rynku” – mówił niedawno w rozmowie z redakcją prezes Zieliński.

Debiut przypada na czas, kiedy po zmianie na mniej korzystną formę rozliczeń nowych prosumentów, a więc właścicieli domowej fotowoltaiki, część firm zajmujących się montażem znika z rynku. Zainteresowanie ze strony klientów bowiem spadło.

„W ciągu ostatnich 12 miesięcy z rynku fotowoltaicznego zniknęło bądź przebranżowiło się ponad 90 proc. firm. Pozostało jedynie kilka większych podmiotów” – mówił w tej samej rozmowie prezes.

Energetyka
Czeski CEZ pozbędzie się udziałów w nowym projekcie jądrowym
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Atomowe przymiarki rządu postępują, ale nie wszędzie
Energetyka
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią, a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
Energetyka
Atom razem z USA. Umowa na budowę zależy od pomocy publicznej
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Energetyka
Jest umowa pomostowa z Amerykanami na polski atom
Energetyka
Giełdowa przyszłość Energi. Wiemy, co planuje Orlen