DB Energy analizuje inwestycje

W środę kończą się zapisy dla inwestorów detalicznych dotyczące emisji akcji serii D, w ramach której spółka z branży OZE chce zyskać 12 mln zł.

Publikacja: 29.03.2023 12:59

DB Energy analizuje inwestycje

Foto: materiały prasowe

Znaczną część wspomnianej kwoty DB Energy, specjalizujące się w realizacji inwestycji poprawiającej efektywność energetyczną w ramach kontraktów ESCO, chce przeznaczyć na realizację wybranych, wysokomarżowych inwestycji. Oprócz tego środki mają pomóc także w wyjściu na rynki zagraniczne oraz pracach badawczo-rozwojowych.

- W ciągu ostatnich kilkunastu lat prowadzenia działalności doradczej, zbudowaliśmy bazę klientów oraz projektów inwestycyjnych dotyczących poprawy efektywności energetycznej, do realizacji w ciągu najbliższych kilku lat o szacunkowej łącznej wartości 40 mln euro. Część z nich może być realizowana w formule ESCO, dlatego środki pozyskane z emisji akcji serii D posłużą do zrealizowania wybranych inwestycji. Obecnie analizujemy kilka projektów tego typu, natomiast ostateczne decyzje związane z finansowaniem przedsięwzięć ESCO są uzależnione od przekonania klientów do tego modelu – komentuje dla „Parkietu” Krzysztof Piontek, prezes DB Energy. Przypomnijmy, że model ESCO zakłada, że spółka jak giełdowe DB Energy oferuje audyt, pełne finansowanie oraz realizację projektu, a zyski przychodzą w momencie osiągania oszczędności, którymi klient dzieli się z wykonawcą.

Czytaj więcej

DB Energy: Chcemy powalczyć też o mniejsze projekty

W tym momencie najważniejszym projektem badawczym jest rozwój systemu DiagSys, wykrywający uszkodzenia maszyn wirujących. - Celem projektu DiagSys jest opracowanie systemu, który umożliwi zdalną diagnostykę urządzeń napędowych oraz kontrolę ich sprawności i energochłonności. System umożliwi tańsze i szybsze, zdalne i bezobsługowe wykrywanie uszkodzeń w pracy napędu elektrycznego (w tym zużycia elementów eksploatacyjnych, awarii oraz przeciążeń). Komercjalizacja projektu umożliwi rozszerzenie oferty produktowej o rozwiązanie o zasięgu światowym – uzupełnia prezes.

Emisja dotyczy maksymalnie 415 tys. akcji serii D po cenie emisyjnej 29 zł za walor. Akcje mają zostać przydzielone 6 kwietnia. Emisja poprzedzi przenosiny spółki na główny parkiet GPW. Pierwszy dzień notowań ma nastąpić w połowie maja.

W II kw. roku obrotowego 2022/2023 (okres październik-grudzień) przychody skurczyły się względem poprzedniego roku z 20,5 mln zł do 16,1 mln zł. Udało się natomiast wypracować 0,3 mln zł zysku netto względem 1,1 mln zł straty w poprzednim roku. - Działalność DB Energy w II kw. skupiała się na realizacji kontraktów dla kluczowych klientów: Schumacher Packaging oraz Żabka Polska. Największy wpływ na wynik finansowy minionego kwartału miał projekt dla Słodowni Soufflet. W II kw. spółka uzyskała przychody z Białych Certyfikatów (dokument określający planowaną ilość zaoszczędzonej energii) w wysokości 0,3 mln zł, a kolejne transze z ich rozliczeń przesuwają się na przyszłe kwartały ze względu na to, że istotna część projektów, w ramach których pozyskiwane są świadectwa efektywności energetycznej, jest w trakcie realizacji – podsumował Piontek.

Energetyka
Polenergia zmontuje wiatraki za granicą. Budowa portu w Polsce się ślimaczy
Materiał Promocyjny
DANONE wraz z partnerami uruchamia pionierski program recyklingu kubków po jogurcie
Energetyka
Jest odwołanie od wstrzymania pracy w kopalni Turów. W międzyczasie sąd łagodzi stanowisko
Energetyka
Rząd chce głębiej sięgnąć do kieszeni firm z branży OZE
Energetyka
Rafako rozmawia z ARP o pomocy
Materiał Promocyjny
Największy ekran w domu, prawdziwa domowa instytucja
Energetyka
PGE i Enea bez wyższej taryfy
Energetyka
Rafako traci prezesa. W tle grupowe zwolnienia i niepewny los spółki