Podpisana umowa pozwoli rozpocząć wspólne działania, które prowadzą do przygotowania projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Umowa obejmuje 10 głównych obszarów merytorycznych. Są wśród nich m.in. opracowanie szczegółowego modelu realizacji inwestycji, przygotowanie oceny bezpieczeństwa oraz programu kontroli jakości, a także identyfikacje potencjalnych dostawców z naciskiem na firmy z Polski. „Podpisana umowa (Bridge Contract) zakłada zrealizowanie w sumie przez Westinghouse na rzecz projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu ponad 100 tys. roboczogodzin” – czytamy w komunikacie.
Umowa umożliwi rozpoczęcie pierwszych prac przedprojektowych, zanim dojdzie do zakończenia czasochłonnego procesu uzgadniania umowy wykonawczej. „Tego typu rozwiązanie wynika z uwzględnienia wniosków wyciągniętych z realizacji innych projektów jądrowych na świecie. Pozwoli to na utrzymanie tempa i harmonogramu działań” – czytamy w komunikacie, który niejako tłumaczy, dlaczego nie ma jeszcze finalnej umowy.
Kolejne umowy przed wakacjami
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że myśląc o atomie mowa jest o roku 2032/2033. „To projekt budowy ze stabilnym i bezpiecznym partnerem, wpisującym się w współpracę strategiczną. W ostatnich latach umocniliśmy nasze bezpieczeństwo energetyczne. Nie było dostaw LNG do Polski bez gwarancji USA. Na czas kryzysu mieliśmy zabezpieczoną infrastrukturę.(…) Zawarta dzisiaj umowa pozwala zawrzeć już kolejne umowy dotyczące już bezpośrednio realizacji, budowy elektrowni jądrowej. Te powinny zostać podpisane w tym roku, myślę, że przed wakacjami. Byłby to kolejny rok milowy we wzajemnej współpracy.” – powiedziała Moskwa. Jak podkreśliła, projekt idzie zgodnie z planem. „Nasze konsultacje środowiskowe z partnerami zagranicznymi w ramach konsultacji transgranicznych – wbrew temu co czasem słyszymy publicznie – przebiegają pozytywne, a prace nad dokumentem środowiskowym są na zaawansowanym etapie. Mam nadzieje, że ta elektrownia jądrowa pozwoli dostarczyć 3700 MW mocy do systemu energetycznego już w 2032 r.” – powiedziała. Dodała, że umowa pozwoli na dopasowanie technologii do polskich realiów.
Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej podkreślił, że ta umowa to tylko początek wielu kolejnych porozumień dotyczącej głębszej współpracy w zakresie nie tylko rozwoju elektrowni jądrowej, ale także samej technologii jądrowej.
Ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski podkreślił, że budowa elektrowni jądrowej to coś więcej niż budowa komercyjna. „To zwiększenie bezpieczeństwa strategicznego i energetycznego. Nie ma innego, równie ważnego obszaru w gospodarce jak energetyka. (…). Życzę, aby tempo prac zostało utrzymanie. Za pomocą tego projektu dostarczymy czystą i tanią energię” – powiedział Brzeziński.