Już blisko rok trwa postępowanie konkursowe na zalądowienie, ogłoszone przez Port Gdańsk, gdzie ma powstać terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych, które będą budowane już za dwa lata. Termin składania ofert ostatecznych upływa w za kilka miesięcy. Od marca 2022 r. trwa postępowanie konkursowe na zalądowienie, ogłoszone przez Port Gdańsk.
Terminy zakończenia zbierania ofert wielokrotnie przesuwano. Na jakim etapie są obecnie prace nad tym obiektem potrzebnym firmom do montażu morskich farm wiatrowych? – zapytaliśmy Ministerstwo Infrastruktury. – W związku z realizacją uchwały Rady Ministrów wskazującej jako lokalizację terminalu instalacyjnego offshore wind Port Gdańsk Zarząd Portu ogłosił postępowanie na wybór dzierżawcy bądź dzierżawców terenu lub terenów, który powstanie lub które powstaną w wyniku zalądowienia obszaru morskiego – przypomina resort i zdradza, że w pierwszym etapie postępowania została złożona jedna oferta wstępna, termin składania ofert ostatecznych upływa w maju 2023 r.
Terminalem w Gdańsku są zainteresowani inwestorzy projektów farm wiatrowych, które powstaną do końca tej dekady, jak Polska Grupa Energetyczna. Obecnie na polskim wybrzeżu takiego portu instalacyjnego na potrzeby morskich farm wiatrowych nie ma. PGE zapewnia, że spółka dysponuje jeszcze oknem czasowym na wybudowanie przez operatora terminalu instalacyjnego w Gdańsku, ale z każdym dniem się ono zawęża. – Lokalizacje naszych projektów wymagają portu w bliskiej odległości, jak właśnie w Gdańsku. Nasza inwestycja wymaga gotowości do obsługi komponentów offshore w I kwartale 2026 r. Termin, jaki przyjęto w rządowych regulacjach, to 2025 r. – zapewnia PGE. Spółka jednak nie kryje, że jeśli decyzje nie zapadną na czas, konieczną alternatywą będzie skorzystanie z instalacyjnych portów zagranicznych.
PKN Orlen, drugi koncern z udziałem Skarbu Państwa rozwijający morskie farmy wiatrowe, postanowił nie czekać i sam razem z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podjął się realizacji terminala instalacyjnego z perspektywą generowania zysków w przyszłości. Spółka realizuje taki obiekt w Świnoujściu.
– Obecnie trwa pozyskiwanie niezbędnych decyzji, pozwoleń, a także opracowywane są projekty budowlane. Ogłoszono postępowanie przetargowe na wybór wykonawców pierwszych prac budowlanych – te rozpoczną się w II kw. 2023 r. i będą polegały na prowadzeniu rozbiórek – informuje Orlen. Zakończenie budowy zgodnie z harmonogramem planowane jest na przełomie 2024 i 2025 r.