Przedstawiono szczegóły ofert na budowę elektrowni jądrowej w Polsce

Przedstawiciele EDF, Westinghouse i KHNP przedstawili szczegóły ofert na budowę elektrowni jądrowej w Polsce.

Publikacja: 22.09.2022 18:40

Przedstawiono szczegóły ofert na budowę elektrowni jądrowej w Polsce

Foto: Shutterstock

Propozycje wszystkich trzech oferentów zostały przedstawione podczas konferencji "Atom dla Polski", zorganizowanej przez Klub Energetyczny oraz Wydział Zarządzania UW w Warszawie.

Koreański KHNP proponuje zbudowanie w Polsce reaktora APR 1400, który posiada amerykańskie i europejskie certyfikaty bezpieczeństwa. Obecnie 6 bloków w Korei i 2 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pracuje w oparciu o tę technologię. – Mamy sukcesy we współpracy międzynarodowej, pracowaliśmy z 1 800 firmami z różnych krajów. Realizujemy nasze inwestycje o czasie i w ramach zaplanowanego budżetu – zapewniał dyrektor biura w Pradze KHNP Minhwan Chang.

Z kolei amerykański Westinghouse złożył we wrześniu polskiemu rządowi ofertę wybudowania reaktora AP 1000, które działają w USA w liczbie 3 a 4 kolejne są budowane w Chinach. – Mamy doświadczenie w budowie łańcucha dostawców, w 50 proc. chcielibyśmy korzystać z dostaw polskiego przemysłu – powiedział wiceprezes ds. nowych projektów jądrowych Westinghouse Joel Eacker.

Francuski EDF proponuje zaś budowę reaktorów reaktor wodno-ciśnieniowych trzeciej generacji EPR. Spółka EDF posiada działające reaktory we Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Chinach, a obecnie planuje budowę 6 reaktorów EPR w Indiach. – Nasze rozwiązania są bardzo elastyczne w razie spadków zapotrzebowania na energię. Możemy zmieniać w ciągu 20 minut ilość wytwarzanej energii od 20 proc. do 100 proc., w zależności od poziomu obciążenia sieci i precyzyjnie sterować zdolnością naszej elektrowni do wytwarzania energii – wskazał prezes EDF Polska Thierry Deschaux.

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe.

Wybór technologii do budowy elektrowni jądrowej powinna zapaść w październiku br., poinformowała we wrześniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Energetyka
Analityk obniża wycenę akcji ZE PAK -u, ale nadal widzi potencjał
Energetyka
Polski rząd nie chce podatku od ogrzewania
Energetyka
Rozmowy ZE PAK–PGE bez szczęśliwego finału
Energetyka
PGE nieoczekiwanie nie przejmie projektu elektrowni od ZE PAK
Energetyka
Wnioski z hiszpańskiej awarii: dostawy prądu mają być zabezpieczone
Energetyka
Wiatraki i mrożenie cen prądu mogą jednak wrócić do Sejmu