Mimo sezonu letniego już teraz 20 przedsiębiorstwom brakuje węgla – wynika z informacji Urzędu Regulacji Energetyki. Wśród nich jest spółka córka największego producenta energii w Polsce, PGE, PGE Energia Cieplna.

Dane URE nie uwzględniają rozbicia na bloki węglowe. Z danych z poprzednich miesięcy wynikało, że w PGE największe problemy z zapasami węgla miała Elektrownia Rybnik. Okazuje się także, że problemy z dostępnością surowca trapią także dużą jednostkę wytwórczą na zachodzie Polski, a więc Dolną Odrę. – W Elektrowni Dolna Odra spodziewamy się odbudowy zapasów węgla w lipcu – informuje nas PGE. Uspokaja, że mniejsze zapasy węgla nie mają wpływu na bieżącą produkcję energii – od początku 2022 r. Elektrownia Dolna Odra należąca do spółki córki PGE, PGE Giek, odpowiadając na zapotrzebowanie zgłaszane przez operatora systemu przesyłowego, wyprodukowała więcej energii, niż zakładano w planie, co wynikało ze zwiększonego eksportu energii. Jedna z największych jednostek wytwórczych kraju mimo problemów z węglem jest w pełni dyspozycyjna. – Moc bloków pracujących na niższym obciążeniu lub znajdujących się w okresowym postoju może w każdym momencie zostać zwiększona na polecenie PSE, z którym jesteśmy w stałym kontakcie. Wszelkie decyzje podejmowane są w porozumieniu z PSE i wynikają z bieżącego zapotrzebowania – podaje spółka. Braki węgla to problem także innych spółek.

Zdaniem Marcina Górnika, analityka BM Pekao, spółki energetyczne nie spodziewają się dużych problemów z zabezpieczaniem dostaw węgla do produkcji energii i ciepła przed kolejnym sezonem grzewczym. – Faktycznie przed 2020 r. spółki importowały duże ilości węgla, ale w kolejnych latach zapotrzebowanie zaczęło spadać i energetyka korzystała głównie z krajowych dostawców (PGG, Bogdanka). Kopalnie raportują zaś, że nie będą miały problemu z dostawami węgla i planują wzrosty wydobycia w PGG o blisko 1 mln ton, a Bogdanka pokazała w ub. roku, że jest w stanie zbliżyć się do 10 mln ton – podkreśla analityk.

Zgodnie z danymi URE przedsiębiorstw wytwarzających ciepło i/lub energię elektryczną, w których na 15 maja stwierdzono poziom zapasów węgla kamiennego poniżej wielkości obowiązkowych, jest 20. Wśród nich, poza PGE Energia Cieplna, jest także CEZ Chorzów, Fortum Power and Heat, Tameh Polska. Mimo braku zapasów, za okres niedoboru spowodowanego brakiem węgla na rynku URE nie wszczęło jeszcze żadnego postępowania o ukaranie. URE jest na etapie wszczynania postępowań o ukaranie za brak zapasów na początku 2021 r. (a niedobory pojawiły się w okolicach września 2021 r.). URE podkreśla, że brakuje kadr, aby szybciej egzekwować zapisy i reagować na braki.