Fundusze zarządzane przez PFR obejmować będą nowe udziały w należącej do Tauronu spółce Nowe Jaworzno, która realizuje energetyczną inwestycję. Ostatecznie udział funduszy w kapitale zakładowym spółki celowej wynosić ma 14 proc. Termin realizacji umowy uzależniony jest od spełnienia kilku warunków, takich jak uzyskanie zgody na koncentrację czy uzyskanie decyzji zatwierdzającej warunki umowy sprzedaży energii elektrycznej. PFR będzie mógł w przyszłości wyjść z inwestycji na kilka sposobów, m.in. w drodze wykupienia od funduszu udziałów w spółce celowej przez Tauron.

Budowa bloku w Jaworznie pochłonie ponad 6 mld zł. Stopień zaawansowania realizacji inwestycji przekroczył 50 proc. – W ciągu roku–półtora uporamy się z tym projektem – zadeklarował Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu.

– Trzymam za słowo – odpowiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Władze PFR nie wykluczają podobnego zaangażowania w kolejne projekty. – To mam nadzieję nowy standard, nowy model finansowania tego typu inwestycji, który może być wykorzystany przy innych inwestycjach w polskiej energetyce – zapowiedział Paweł Borys, prezes PFR.

Na celowniku ma np. projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. – Rząd i zainteresowane projektem spółki są jeszcze przed finalnymi decyzjami dotyczącymi realizacji projektu jądrowego. Jeśli zapadną pozytywne decyzje, to zakładamy, że PFR tego typu inwestycje o bardzo długim horyzoncie czasowym będzie współfinansować – zaznaczył Borys.