Polenergia: Ważne zasady aukcji

Notowania Polenergii rosły w środę nawet o 3,4 proc. Inwestorzy pozytywnie przyjęli płynące ze spółki informacje, że do czasu zmiany prawa nie będzie ona podejmowała kluczowych decyzji dotyczących projektów farm morskich na Bałtyku. Chodzi głównie o termin i zasady aukcji odnawialnych źródeł energii.

Publikacja: 19.04.2018 05:00

Polenergia: Ważne zasady aukcji

 

Polenergia niedawno znalazła inwestora dla dwóch projektów Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1200 MW. Jest nim holenderska spółka z grupy Statoil. Jak poinformowała agencja ISBnews, oba rozwiązania są gotowe do przygotowania projektu budowlanego. – Nie będziemy jednak występować z konkretnym projektem technicznym, bo za dwa lata może być on niekonkurencyjny – tłumaczył Michał Michalski, członek zarządu Polenergii.

Wspomniane morskie projekty Polenergii mają już komplet dokumentów wymaganych do startu na aukcji według nowych zasad. Obecnie obowiązujące reguły mówiły o konieczności pozyskania pozwolenia budowlanego obok decyzji środowiskowej i umowy przyłączeniowej. Ma to zmienić nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Na początku marca Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Energii projekt nowelizacji ustawy o OZE. Został on już nawet skierowany do Sejmu, ale prace legislacyjne są na razie w początkowej fazie.

Dotychczasowe regulacje, które mają być zmienione nowelizacją ustawy o OZE, mówią o konieczności posiadania także pozwolenia na budowę.

Polenergia prowadzi badania wietrzności i geologiczne dna Bałtyku. Wystąpiła też o decyzję środowiskową dla kabla podmorskiego.

Spółka posiada jeszcze trzeci projekt na Bałtyku, zawieszony z powodu braku przyłącza. Znajduje się on w pobliżu projektów należących do PKN Orlen i PGE.

Energetyka
Analityk obniża wycenę akcji ZE PAK -u, ale nadal widzi potencjał
Energetyka
Polski rząd nie chce podatku od ogrzewania
Energetyka
Rozmowy ZE PAK–PGE bez szczęśliwego finału
Energetyka
PGE nieoczekiwanie nie przejmie projektu elektrowni od ZE PAK
Energetyka
Wnioski z hiszpańskiej awarii: dostawy prądu mają być zabezpieczone
Energetyka
Wiatraki i mrożenie cen prądu mogą jednak wrócić do Sejmu