Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Premier Mateusz Morawiecki zabiega o jak najszybsze odwołanie ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Zielone światło musi jednak dostać z Nowogrodzkiej.
Mateusz Morawiecki jest niezadowolony ze sposobu zarządzania spółkami energetycznymi. Już odebrał Krzysztofowi Tchórzewskiemu nadzór nad sektorem paliwowym i od początku czerwca sam nadzoruje Orlen i Lotos.
– Pogłoski o odejściu ministra energii nie cichną od półtora miesiąca. Ich nasilenie może mieć związek z tym, że Tchórzewski ma otwarty front walki z kilkoma przeciwnikami, także w rządzie – twierdzi jeden z członków Rady Ministrów. Wymienia m.in. silną opozycję związaną z minister edukacji Anną Zalewską i popierającym ją środowiskiem przeciwników wiatraków. Ministrowi nie pomogła rekomendacja Narodowej Rady Rozwoju przy Andrzeju Dudzie, która niedawno zwróciła prezydentowi i premierowi uwagę na zagrożenia wynikające z rozregulowania „zielonego" sektora.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mimo fiaska rozmów ZE PAK –u z PGE DM Pekao podtrzymuje rekomendację zachęcającą do kupowania akcji ZE PAK. Obniżono jednak cenę docelową akcji.
Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijnego podatku od ogrzewania. Nowa opłata ma wejść w życie za 2 lata, czyli w roku wyborczym, do czego nie chce dopuścić Donald Tusk.
Fiasko rozmów, które miały zakończyć się sprzedażą przez ZE PAK projektu elektrowni gazowej PGE, będzie miało konsekwencje dla firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.
Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zakupu projektu elektrowni gazowej w Adamowie od spółki Zygmunta Solorza, ZE PAK nie dojdzie.
Rząd finalizuje prace nad tzw. pakietem blackutowym, który ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do Polski. Elementem tego pakietu będą wytyczne zmian w prawie, a także rekomendacje dla spółek Skarbu Państwa.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy wiatrakowej wraz z poprawkami dotyczącymi mrożenia cen energii nie kończy dyskusji. Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej zawetuje ustawę lub skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.