Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsze, narzucające się wytłumaczenie, to zamieszanie wokół cen energii i potencjalne ich zamrożenie: zanim sytuacja się wyjaśni, a ceny zostaną „urynkowione", upłynie jeszcze sporo czasu. Eksperci przekonują jednak, że decyzja o niewypłaceniu dywidend to rezultat procesów o znacznie dłuższej historii.
– Brak dywidend wiązałbym raczej z dużymi projektami inwestycyjnymi oraz wciąż wysokim zadłużeniem spółek energetycznych – mówi „Parkietowi" Michał Sztabler, analityk Noble Securities. – PGE buduje choćby duże bloki w Opolu oraz w Turowie i przymierza się do dwóch kolejnych w Dolnej Odrze, Tauron inwestuje w Jaworznie. Ale w zasadzie każda z firm na tym rynku przygotowuje jakąś dużą inwestycję: stąd kumulowanie gotówki należałoby uznać za uzasadnione – wskazuje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mimo fiaska rozmów ZE PAK –u z PGE DM Pekao podtrzymuje rekomendację zachęcającą do kupowania akcji ZE PAK. Obniżono jednak cenę docelową akcji.
Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijnego podatku od ogrzewania. Nowa opłata ma wejść w życie za 2 lata, czyli w roku wyborczym, do czego nie chce dopuścić Donald Tusk.
Fiasko rozmów, które miały zakończyć się sprzedażą przez ZE PAK projektu elektrowni gazowej PGE, będzie miało konsekwencje dla firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.
Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zakupu projektu elektrowni gazowej w Adamowie od spółki Zygmunta Solorza, ZE PAK nie dojdzie.
Rząd finalizuje prace nad tzw. pakietem blackutowym, który ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do Polski. Elementem tego pakietu będą wytyczne zmian w prawie, a także rekomendacje dla spółek Skarbu Państwa.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy wiatrakowej wraz z poprawkami dotyczącymi mrożenia cen energii nie kończy dyskusji. Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej zawetuje ustawę lub skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.