– Efektywność energetyczna jest najtańszym źródłem energii i idealnie wpisuje się w koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego. Jedna z unijnych dyrektyw dotyczy obowiązkowych audytów energetycznych firm: zobowiązuje ona przedsiębiorstwa do dokonania audytu raz na cztery lata. W Polsce takich przedsiębiorstw jest 3300-3500. To potencjalni nasi klienci – podkreśla w rozmowie z „Parkietem" Piotr Danielski, wiceprezes spółki DB Energy.
Do Alternatywnego Systemu Obrotu na NewConnect wprowadzono 1 807 460 akcji o wartości nominalnej 0,10 zł każda. Autoryzowanym doradcą spółki była Prometeia Capital Sp. z o.o. W wyniku marcowej oferty prywatnej akcji DB Energy pozyskała kwotę 3,26 mln zł.
DB Energy – firma założona dekadę temu przez naukowców i specjalistów z kilku uczelni – prezentuje się jako „pierwsza spółka z branży efektywności energetycznej na polskiej giełdzie".
Jak to rozumieć? – Zwykle rozumie się efektywność energetyczną jako termomodernizację, oświetlenie, wentylację, klimatyzację – tłumaczy Danielski. – Najczęściej to jednak proces przemysłowy odpowiada za gros zużycia energii, natomiast infrastruktura techniczna, która współpracuje z tym procesem, stanowi tylko jeden z elementów kosztochłonnych – dodaje. Oznacza to zarówno wykonywanie audytów energetycznych i efektywności energetycznej; projektowanie i wykonawstwo inwestycji energooszczędnych, przy uwzględnieniu finansowania w modelach ESCO lub EPC (finansowanie na czas realizacji); aż po bieżący monitoring instalacji przemysłowych i ich predykcyjne utrzymanie.
– Nasi najważniejsi klienci to duży i średni przemysł od przemysłu mleczarskiego, spożywczego, przez drzewny, papierniczy, ceramikę budowlaną, do branż energochłonnych, hutnictwa, wydobycia, cementowni i przemysłu chemicznego – mówi nam prezes firmy, Krzysztof Piontek. – 10 lat temu, na początku działalności, pracowaliśmy dla znacznie mniejszych podmiotów, obecnie to największe firmy przemysłowe w Polsce, takie jak np. Nowy Styl, ZGH Bolesław, CCC, Żabka Polska, a także międzynarodowe brandy jak Danone, Indesit, IKEA Industry, Volvo, Kaufland – wylicza. Udział firmy w rynku tych usług sięga 30-40 proc. (mierząc tzw. białym certyfikatami), a od chwili założenia firma wykonała już około 1000 audytów, dzięki którym jej klienci mieli zaoszczędzić na rachunkach za energię ok. 700 mln złotych rocznie.