Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To decyzja oczekiwana przez spółkę w związku z kończącą się właśnie budową w pobliskiej elektrowni nowoczesnego bloku na to paliwo za 3,76 mln zł netto.
Resort klimatu zaznaczył, że PGE została zobowiązana m.in. do budowy ekranu przeciwfiltracyjnego, który pochłonie 17 mln zł. Ekran ma zapobiegać oddziaływaniu na poziom wód podziemnych na południe od kopalni. To kluczowa inwestycja z uwagi na to, że przeciwni wydłużeniu pracy odkrywki są mieszkańcy czeskich terenów przygranicznych. W lutym 2021 r. Czechy wniosły skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce, zarzucając jej nieprzestrzeganie unijnego prawa w trakcie wcześniejszego postępowania – o wydanie decyzji przedłużającej koncesję na działalność kopalni Turów do 2026 r. – Budowa ekranu w pobliżu czeskiej miejscowości Uhelna jest wyjściem naprzeciw postulatom strony czeskiej wynikającym z obaw o lokalne ujęcie wodne. Inwestycja jest działaniem profilaktycznym, do którego Kopalnia Turów zobowiązała się z własnej inicjatywy – podkreśla Sławomir Wochna, dyrektor Kopalni Turów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rząd finalizuje prace nad tzw. pakietem blackutowym, który ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do Polski. Elementem tego pakietu będą wytyczne zmian w prawie, a także rekomendacje dla spółek Skarbu Państwa.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy wiatrakowej wraz z poprawkami dotyczącymi mrożenia cen energii nie kończy dyskusji. Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej zawetuje ustawę lub skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.
Członkowie poprzedniego zarządu oraz rady nadzorczej PGE Polskiej Grupy Energetycznej nie dostali absolutorium za 2024 r., kiedy przez pierwsze tygodnie poprzedniego roku pełnili jeszcze swoje funkcje. Walne zgromadzenie przyjęło zaś nowe cele zarządcze dla spółki.
Rachunki za prąd są odzwierciedleniem stanu energetyki. Nie dotyczy to tylko samej ceny, ale i profilu produkcji energii. Spółki zaczynają przedstawiać pierwsze oferty sprzedaży, które są rozwiązaniem pomiędzy taryfami ze stałą ceną a ceną dynamiczną.
Polenergia rusza z nowym etapem prac nad rozwojem morskich farm wiatrowych na Bałtyku, które rozwija razem z norweskim Equinorem. Po uzyskaniu finalnej decyzji inwestycyjnej i zamknięciu finansowania, firmy ruszają z budową. Na razie na lądzie.
Columbus Energy sprzedaje biznes inwestycyjny, a więc udziały w projektach fotowoltaicznych i wiatrowych. Spółka tłumaczy, że dzięki temu będzie mogła bardziej zaangażować się w realizację programu rządowego „Czyste Powietrze”. Realnie jednak dzięki tej decyzji spółka znacząco zredukuje dług, który ciągnął się za spółką od trzech lat.