Kowalik funkcję prezesa Westinghouse Polska obejmie 24 maja. Będzie pracował w warszawskim biurze Westinghouse, skąd pokieruje planami firmy dotyczącymi inwestycji w technologie jądrowe w Polsce. Kowalik ma ponad 20 – letnie doświadczenie w sektorze energetycznym, ostatnio kierował kontrolowalną przez Skarb Państwa spółką Enea.
- Jesteśmy przekonani, że jego wielkie doświadczenie i znajomość polskiego rynku przyczynią się do tego, że Westinghouse z powodzeniem dostarczy wiodącą i najbezpieczniejszą na świecie technologię AP1000 do polskiego programu energetyki jądrowej, który odegra istotną rolę w budowaniu bezemisyjnej przyszłości Polski - skomentował David Durham, prezes Energy Systems, Westinghouse Electric Company.
Wcześniej o planach ulokowania swojej placówki w Warszawie poinformowały władze francuskiego EDF. - Aby rozbudowywać długoterminowe relacje z polskimi interesariuszami instytucjonalnymi i przemysłowymi, EDF zdecydował o otwarciu w najbliższych tygodniach biura w Warszawie. Działalność biura będzie skupiona na polskim programie atomowym, wspieraniu naszej strategii i rozwijaniu naszego wymiaru lokalnego – powiedział Xavier Ursat, starszy wiceprezes wykonawczy grupy EDF ds. nowych projektów atomowych i inżynierii, w wywiadzie dla gazety „Rzeczpospolita".
O kontrakt na dostawy reaktorów dla polskich bloków jądrowych walczą trzy firmy: francuski EDF, koreański KHNP i amerykański Westinghouse. Każdy z nich dysponuje inną technologią i poza reaktorem oferuje także wsparcie finansowe. Wybór dostawcy spodziewany jest w 2022 r.