PKN Orlen i Synthos podpisały porozumienie o współpracy dotyczące rozwoju i wdrożenia małych reaktorów atomowych (Small Modular Reactors - SMR). Porozumienie ma charakter ramowy, a strony będą dążyć do tego, aby w najbliższym czasie wypracować szczegółowe zasady współpracy.
- Od transformacji energetycznej nie ma odwrotu. W PKN Orlen kierunek zmian wytycza strategia Orlen2030, w której mocny akcent postawiliśmy na wzrost efektywności energetycznej oraz rozwój zero- i niskoemisyjnych źródeł energii - mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes płockiego koncernu. Dodaje, że grupa jest otwarta na nowatorskie rozwiązania, które będą budowały jej wartość w kolejnych latach i pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej.
Dostrzega możliwość wykorzystania SMR zarówno jako źródła energii na potrzeby własnych zakładów rafineryjno-petrochemicznych, jak i dla podmiotów zewnętrznych. - Małe reaktory będą również w stanie dostarczać ciepło technologiczne i wspierać rozwój strategii wodorowej koncernu. Rozwój technologii SMR to szansa na zapewnienie zeroemisyjnej energii, ale również na wzmocnienie polskiej gospodarki i krajowego bezpieczeństwa energetycznego - twierdzi Obajtek.
Dzięki rozpoczętej współpracy grupa Orlen uzyska dostęp do technologii i doświadczeń w zakresie małych reaktorów modułowych, a Synthos pozyska silnego partnera do rozwoju małych elektrowni atomowych w Polsce. Zgodnie z zapisami porozumienia, obie firmy wspólnie podejmą się m.in. badań, sprawdzenia możliwości i zastosowania technologii SMR w należących do grupy Orlen zakładach produkcyjnych w Polsce.
- Małe reaktory modułowe stanowią szansę na przeprowadzenie dekarbonizacji w sposób, który uzupełniając OZE, zapewni bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i cieplnej zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i potencjalnie dla ciepłownictwa miejskiego. Energetyka jądrowa pozwoli także na stworzenie szeregu nowoczesnych miejsc pracy tworząc nowy segment w polskiej gospodarce - twierdzi Zbigniew Warmuz, prezes Synthosu.