Firma na czele której stoi Maciej Kowalski, zgromadzone środki z kampanii przeprowadzonej na platformie Crowdway zamierza przeznaczyć przede wszystkim na rozwój biznesu włókienniczego oraz marketing. - Udało się zrealizować plan w kilka godzin, jestem z tego faktu bardzo zadowolony. Nasze cele kampanii w rzeczywistości realizujemy już od kilku miesięcy. Tak jak wspominałem, pierwsze efekty zwiększonych wydatków na reklamę widać już w styczniowej sprzedaży, teraz zamierzamy jeszcze bardziej postawić na marketing i liczymy, że będziemy jeszcze bardziej widoczni. Co do włókiennictwa, to kolejne maszyny już do nas płyną, teraz skupiamy się na organizacji pracowników oraz zakontraktowaniu surowców od okolicznych rolników– komentuje dla „Parkietu” Maciej Kowalski, prezes Kombinatu Konopnego.

Spółka sprzedała 1,5 mln akcji serii E po cenie 3 zł za papier. Wycena przed emisją sięgała niespełna 85 mln zł. Ubiegły rok firma zakończyła, osiągając 3,7 mln zł przychodów, o 85 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Natomiast strata EBITDA pogłębiła się z 3,3 mln do 3,7 mln zł, a strata netto – z 3,5 mln zł do 4,2 mln zł. Złożenie wniosku o debiut na NewConnect ma nastąpić na przełomie II i III kw.

Czytaj więcej

Kombinat Konopny znów rozbije bank?

Emisja Kombinatu Konopnego odbyła się w trudnych warunkach. W ubiegłym roku wszystkie firmy zgromadziły w ramach emisji akcji przy wsparciu kampanii crowdfundingowych około 25 mln zł, podczas gdy w 2021 r. było to 123,7 mln zł. Nie da się ukryć, że obecna emisja była swego rodzaju papierkiem lakmusowym dla rynku i miała pokazać, czy inwestorzy wykazują zainteresowanie młodymi firmami. - Udana kampania Kombinatu Konopnego pokazuje, że polski rynek crowdfundingu jest już gotowy na zwiększenie limitów finansowania do 2,5 mln euro, a następnie 5 mln euro. Choć gorsza sytuacja geopolityczna i ekonomiczna może spowolnić dynamikę kampanii crowdinvestingowych, to nadal rynek ECF ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. Liczymy na to, że kolejny rok przyniesie nowe, rekordowe emisje, dzięki zwiększonemu limitowi finansowania i jako Crowdway, po otrzymaniu licencji, chcemy być pierwsi z takim rekordem – komentuje dla „Parkietu” Michał Stanek, członek zarządu Crowdwaya.

- Ostatnia emisja przeprowadzana była w trudnych dla rynków kapitałowych czasach. Mam nadzieję, że udana emisja Kombinatu Konopnego pokaże, że na rynku crowdfundingowym dobre pomysły cały czas się bronią i są w stanie zgromadzić spory kapitał. Trzeba jednak mieć dobrze przygotowany biznes oraz poświęcić pracę na stworzenie dobrej oferty – podsumowuje Kowalski.