Bayer w kłopotach po niepowodzeniu próby leku rozrzedzającego krew

Bayer przerwał szeroko zakrojone badanie na późnym etapie nowego leku przeciwzakrzepowego ze względu na jego brak skuteczności, co zadaje nowy cios producentowi leków i poddaje w wątpliwość jego najbardziej obiecujący projekt rozwojowy.

Publikacja: 20.11.2023 13:07

Bayer w kłopotach po niepowodzeniu próby leku rozrzedzającego krew

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Akcje spółki spadały o 16,4 proc. w poniedziałek do najniższego poziomu od 12 lat, na dodatek w nocy podano wiadomość, że w najnowszym amerykańskim pozwie nakazano spółce zapłacić 1,56 miliarda dolarów w związku z powszechnie stosowanym środkiem chwastobójczym Roundup, co również pogorszyło nastroje.

materiały prasowe

Bayer oświadczył w niedzielę, że eksperymentalny antykoagulant asundexian okazał się gorszy od leku Eliquis firmy Bristol-Myers Squibb i Pfizer w zapobieganiu udarom u pacjentów wysokiego ryzyka w fazie początkowej III próby. Firma miała nadzieję, że lek wygeneruje roczną sprzedaż na poziomie ponad 5 miliardów euro (5,5 miliarda dolarów) i zastąpi przychody generowane przez jeden z bestsellerów farmaceutycznych, lek rozrzedzający krew Xarelto, który w 2026 roku utraci ochronę kluczowych europejskich patentów. Asundexian jest jednym z czterech nowych leków, które według szacunków Bayera miały łączny potencjał sprzedaży przekraczający 12 miliardów euro. Związek należy do nowej grupy leków znanej jako inhibitory czynnika XI.

Wstrzymanie prób, wynikające z rekomendacji niezależnych kierowników procesu, oznacza kolejną porażkę dla firmy obciążonej słabą działalnością w branży herbicydów, wysokim zadłużeniem i procesami sądowymi w USA w sprawie Roundupu.

Dyrektor generalny New Bayer, Bill Anderson, rozważa opcje wydzielenia producenta leków na receptę, produktów zdrowotnych dla konsumentów, środków chemicznych do upraw i nasion w celu ożywienia spadającej ceny akcji. Dąży także do uproszczenia procesu decyzyjnego, redukcji stanowisk kierowniczych.

Markus Manns, zarządzający portfelem w Union Investment w Niemczech powiedział, że Anderson stanął teraz przed „herkulesowymi” wyzwaniami.

– Usunięcie asundexianu z naszego modelu sugeruje poważne wyzwania stojące przed biznesem farmaceutycznym firmy – stwierdzili analitycy Barclays dodając, że było to całkowite zaskoczenie.

Bayer oświadczył, że przeanalizuje dane z przerwanego badania OCEANIC-AF, które rozpoczęło się w sierpniu 2022 r. i objęło docelowo 18 000 uczestników. Dodał, że ​​dane dotyczące bezpieczeństwa badania były zgodne z poprzednimi badaniami. Stwierdzono, że niezależni kierownicy badania zalecili kontynuację oddzielnego, mniejszego badania III fazy, OCEANIC-STROKE, w którym testowano asundexian w celu zapobiegania udarom u uczestników, którzy już go doświadczyli. Bayer twierdzi, że w obu badaniach OCEANIC łącznie wzięłoby udział do 30 000 pacjentów.

Wstrzymanie procesu jest także ciosem dla szefa jednostki farmaceutycznej Bayera, Stefana Oelricha, który pokładał nadzieje w asundexianie w sprawie znacznej ekspansji w Stanach Zjednoczonych – zdecydowanie największym rynku farmaceutycznym na świecie.

W przeciwieństwie do franczyzy Xarelto, w ramach której Bayer dzielił koszty rozwoju z Johnson & Johnson i scedował większość rynku amerykańskiego na swojego partnera, Bayer zdecydował się samodzielnie prowadzić badania asundexian i był gotowy wydać duże kwoty na marketing w USA i dystrybucja.

Manns z Union Investment stwierdził, że należy podzielić koszty rozwoju. – Sposób, w jaki potraktowano asundexian, to kolejny przykład nieudanego zarządzania ryzykiem w firmie – stwierdził, dodając, że Bayerowi brakuje obecnie perspektyw trwałego wzrostu.

Chemia
ZA Puławy muszą na nowo opracować plan działań dekarbonizacyjnych
Chemia
Hubert Kamola został prezesem ZA Puławy
Chemia
Dębica postraszyła stratą
Chemia
Azoty pracują nad programem naprawczym
Chemia
Azoty szykują działania naprawcze
Chemia
ZCh Police mają nowy zarząd