Azoty będą inwestować w mikro atom

Koncern wraz z amerykańską firmą USNC i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym zamierza wybudować i rozwijać technologię rektorów MMR.

Publikacja: 29.03.2023 14:00

Azoty będą inwestować w mikro atom

Foto: materiały prasowe

Zakłady Chemiczne Police, należące do grupy Azoty, podpisały z amerykańską firmą Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym porozumienie dotyczące rozwoju i budowy badawczego mikro reaktora jądrowego (MMR). W pierwszym etapie planowane jest oddanie do użytku instalacji o mocy 30 MWt (megawat mocy cieplnej).

Reaktor zostanie podłączony do infrastruktury energetycznej ZCh Police, co zapewni możliwość jego badania, testowania, optymalizacji i integracji z zakładem przemysłowym. Współpraca podmiotów, które podpisały porozumienie, ma pozwolić na opracowanie planu wdrożenia energii jądrowej na pełną skalę do procesów chemicznych i wytwarzania pary oraz wodoru w obiektach giełdowej spółki.

Czytaj więcej

Wyniki Azotów pod presją odpisów i w cieniu wojny

„Strategia grupy Azoty na lata 2021-2030 i jej kluczowy projekt „Zielone Azoty” zakłada, że łączna moc nowych mocy OZE w 2030 roku osiągnie w grupie kapitałowej blisko 380 MW. W planie rozwoju komunikowaliśmy również wejście w segment energetyki wiatrowej oraz małych reaktorów, w tym MMR co umożliwi pozyskanie dodatkowych megawatów zeroemisyjnych źródeł energii” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Tomasz Hinc, prezes Azotów. Dodaje, że podpisane porozumienie otwiera koncernowi drogę do skutecznego wdrożenia technologii MMR czwartej generacji na terenie jego zakładów do 2030 r.

„Dążymy do jak najszybszej transformacji klimatyczno-energetycznej i dywersyfikacji naszych źródeł energii, dlatego chcemy, by szczegóły naszej współpracy zostały doprecyzowane już w najbliższym półroczu” - twierdz Hinc. Z kolei podczas konferencji, na której doszło do podpisania porozumienia, zauważył, że konieczność ograniczenia śladu węglowego przez Azoty to nie tylko wymóg wynikający z unijnych regulacji ale coraz częściej zgłaszany przez klientów koncernu.

Dostawcą technologii MMR do Azotów jest firma USNC z Seattle w USA. Jej reaktory to wysokotemperaturowe chłodzone gazem „baterie jądrowe” czwartej generacji, wykorzystujące całkowicie ceramiczne mikrokapsułki w celu uzyskania najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Amerykańska firma zapewnia, że są one proste, skalowalne i bezemisyjne. USNC wdraża swoje projekty mikroreaktorów w Kanadzie, USA i Finlandii. Dodatkowo kolejne projekty są w trakcie opracowywania.

Chemia
Orlen chce kupić ZA Puławy
Materiał Promocyjny
DANONE wraz z partnerami uruchamia pionierski program recyklingu kubków po jogurcie
Chemia
Azoty zwiększają produkcję nawozów
Chemia
ZA Puławy zwiększą produkcję
Chemia
Kamil Majczak, prezes grupy Ciech: Ciech stawia na dekarbonizację
Materiał Promocyjny
Największy ekran w domu, prawdziwa domowa instytucja
Chemia
Nowy zarząd CIECH kontynuuje transformację chemicznej grupy
Chemia
W Ciechu nastąpiła zmiana warty