Amoniak (NH3) jest nieorganicznym związkiem chemicznym azotu i wodoru o charakterystycznym zapachu. W naturze powstaje jako produkt gnicia substancji zawierających białko, a w przemyśle podstawowymi surowcami wykorzystywanymi do jego wytwarzania są gaz ziemny i powietrze. Amoniak ma szerokie zastosowanie. Największe jego ilości wykorzystuje się przy produkcji nawozów sztucznych i kwasu azotowego. Znajduje też zastosowanie w branżach: tekstylnej (m.in. przy produkcji tkanin syntetycznych), zbrojeniowej (materiały wybuchowe), kosmetycznej (farby do włosów), chemii gospodarczej (środki czyszczące), spożywczej, chłodniczej i hutniczej.
Ponadto w ostatnich latach duże nadzieje z amoniakiem wiąże szeroko rozumiana energetyka. Jej przedstawiciele liczą, że dzięki temu związkowi chemicznemu będzie można magazynować energię, a następnie ją odzyskiwać w postaci prądu i to w dodatku w sposób ekologiczny i zeroemisyjny. Kluczową rolę ma w tym procesie pełnić zielony wodór otrzymywany w wyniku elektrolizy wody, do której z kolei wykorzystywana ma być energia elektryczna produkowana z OZE. Azot tak jak dotychczas uzyskiwano by poprzez bezpośrednią jego separację z powietrza.
Czołowy producent
Amoniak od dawna znajduje zastosowanie w działalności biznesowej prowadzonej m.in. przez giełdowe spółki i grupy kapitałowe. Kluczowym jego producentem, nie tylko w Polsce, ale i regionie Europy Środkowo-Wschodniej, od dawna są Azoty. Całkowite zdolności wytwórcze koncernu w tym zakresie wynoszą ponad 2 mln ton rocznie. Podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji amoniaku jest gaz ziemny. Okresowo Azoty pozyskują go również od innych firm w ramach optymalizacji procesów wewnętrznych lub zakupów uzupełniających. Dla grupy jest to kluczowy surowiec stosowany przy produkcji nawozów.
Obecnie Azoty prowadzą analizy ekonomiczne i techniczne dotyczące produkcji zielonego wodoru i w dalszym kroku zielonego amoniaku. Podają, że proces wytwarzania zielonego amoniaku co do zasady nie różni się niczym od produkcji amoniaku z gazu. Kluczowe w tym procesie jest pochodzenie wodoru, którego produkcja z wykorzystaniem elektrolizerów wymaga ogromnych ilości odnawialnej energii elektrycznej. – Z naszej perspektywy istotne jest powiązanie pozyskiwania zielonego wodoru z zapewnieniem dostępu do odpowiedniej ilości energii odnawialnej na rynku. Oczywiście szczegółowo analizujemy wady i zalety tych procesów, zwracając również uwagę na rozwijający się na świecie rynek zielonego amoniaku produkowanego głównie w obszarach, gdzie energia odnawialna jest bardzo tania – informuje Monika Darnobyt, rzeczniczka prasowa Azotów.