Przed polską chemią czas odbudowy i transformacji

W nadchodzącym roku eksperci spodziewają się poprawy sytuacji w przemyśle chemicznym, który odegra jedną z kluczowych ról w odbudowie gospodarki. Z drugiej strony na całej branży ciążyć będą rosnące koszty emisji CO2.

Publikacja: 29.12.2020 05:15

Foto: GG Parkiet

Krajowa gospodarka w 2021 r. powinna wychodzić z pandemii koronawirusa, a w ślad za tym na normalne tory powróci przemysł chemiczny. Jak przewiduje Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC), branżę czeka odbudowa wartości produkcji sprzedanej, która zmniejszyła się w tym roku o ok. 20 proc., a także odbudowa miejsc pracy, choć te w znacznym stopniu zostały już odtworzone.

– Jednym z najważniejszych zadań będzie odnowienie relacji biznesowych, których model może ulec zmianie ze względu na nowe mechanizmy zastosowane w wyniku pandemii. Jednak potrzeby innych sektorów, dla których produkty chemiczne są podstawą funkcjonowania, będą siłą napędową – przewiduje Tomasz Zieliński, prezes PIPC. – Analizując, jak branża chemiczna poradziła sobie w czasie pandemii, można przypuszczać, że 2021 może być rokiem kilkuprocentowego wzrostu. Podobne prognozy docierają z branży chemicznej z innych regionów. Poczekajmy jednak na pełne zamkniecie danych sektora za 2020 r. – dodaje Zieliński.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Chemia
W ubiegłym roku Azoty istotnie ograniczyły straty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Chemia
Poprawiły się marże grupy Azoty wypracowywane na sprzedaży nawozów
Chemia
Azoty szukają nowych kierunków importu
Chemia
Flagowa inwestycja PCC może być opóźniona i droższa
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Chemia
Azoty zyskają dzięki Mkango
Chemia
Orlen udzielił grupie Azoty pożyczki na zakup surowca