Suchy lód, produkowany w Puławach pod marką Coolant (dwutlenek węgla w stanie stałym), osiąga temperaturę minus 79 st. C. Dotychczasowe doświadczenia związane z transportem przy wykorzystaniu suchego lodu dotyczyły temperatury ok. minus 50 st. C. Tymczasem szczepionki na COVID-19 muszą być przechowywane, a więc i transportowane z utrzymaniem tzw. mroźnego łańcucha dostaw – zgodnie z wytycznymi producentów wymagana jest temperatura od minus 60 nawet do minus 90 st. C.

W połowie grudnia przedstawiciele Agencji Rezerw wizytowali puławską spółkę i oglądali instalację do produkcji suchego lodu. Przeprowadzone testy potwierdziły możliwości wykorzystania puławskiego produktu do potrzeb związanych z logistyką szczepionki.

- Odpowiadając na potrzebę Agencji Rezerw Materiałowych, nasza spółka po raz kolejny aktywnie włączyła się w walkę z pandemią koronawirusa. Współpraca z Agencją jest idealnym przykładem synergii biznesu z instytucją rządową. Jestem przekonany, że przyniesie ona pozytywne efekty – skomentował Tomasz Hryniewicz, prezes Grupy Azoty Puławy.

Coolant w Puławach produkowany jest w postaci kostek, bloków oraz granulatu. Wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym do celów chłodniczych oraz w medycynie i technice do uzyskiwania niskich temperatur. Produkt ten stanowi rozszerzenie podstawowej oferty spółki, jaką jest Onecon (dwutlenek węgla), który Azoty dostarczają głównie do przemysłu spożywczego.