Jeszcze na początku stycznia, gdy mocno rosły ceny gazu ziemnego – kluczowego surowca do produkcji nawozów – analitycy obawiali się o marże chemicznej grupy. Nie było widać bowiem wyraźnych ruchów w notowaniach cen nawozów. – W ostatnich miesiącach ceny mocznika niespecjalnie reagowały na wyraźny wzrost kosztów gazu, a inwestorzy mogli mieć obawy o powtórkę z 2018 r., kiedy Grupa Azoty przy cenach gazu średnio ok. 23 euro/MWh zarobiła poniżej 100 mln zł EBITDA w kluczowym segmencie nawozów – wyjaśnia Krystian Brymora, analityk DM BDM.
Sytuacja zmieniła się w połowie stycznia tego roku, kiedy ceny nawozów znacząco poszły w górę po raz pierwszy, a następnie po raz drugi na początku lutego. Brymora szacuje, że dzięki tym podwyżkom marże Azotów w biznesie nawozów powinny sięgnąć poziomów obserwowanych w I kwartale 2020 r., i to pomimo wyższych niż przed rokiem cen gazu i uprawnień do emisji CO2.
Grupa Azoty informuje o postępach w realizacji swojej największej inwestycji – budowy fabryki polipropylenu w Policach. Grupa szacuje, że inwestycja jest już wykonana w ponad 40 proc. Na plac budowy systematycznie dostarczane są kolejne wielkogabarytowe urządzenia niezbędne do uruchomienia instalacji. – Wykonawca podkreśla, że pomimo światowej pandemii inwestycja jest realizowana zgodnie z harmonogramem, dzięki czemu w I połowie 2023 r. będziemy mogli uruchomić wszystkie instalacje – zapowiada Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty.
Na terenie terminalu przeładunkowo-magazynowego kontynuowane są prace montażowe elementów zbiorników propanu oraz zbiornika etylenu. Równolegle prowadzone są prace hydrotechniczne w części morskiej inwestycji – trwa budowa nabrzeża, prowadzone są również prace związane z pogłębieniem części toru wodnego wchodzącego w zakres projektu. box