W 2021 r. towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz ich klienci musieli zmierzyć się z gwałtownym wzrostem rentowności obligacji skarbowych w związku ze zwyżkującą inflacją oraz początkiem cyklu podwyżek stóp procentowych. Zmiana wieloletniego trendu na rynku długu zaskoczyła zarówno zarządzających, jak i oczywiście klientów. Na początku zeszłego roku z TFI płynęły raczej głosy o tym, że fundusze dłużne powinny być w stanie dalej zarabiać, choć oczywiście nie tak jak w poprzednich latach. Rynek poszedł jednak w inną stronę. Niestety, fundusze dłużne na początku roku zebrały sporo świeżych wpłat, natomiast szybko okazało się, że na ten czas przypadł szczyt ich notowań. Pogorszenie ich notowań zaczęło przekładać się na coraz wyższe umorzenia, które rzutowały na cały rynek funduszy. Szczególnie trudna była końcówka zeszłego roku – w IV kwartale wycofano z funduszy ponad 9 mld zł netto, a umorzenia dotyczyły głównie produktów dłużnych. Niestety, wszystkie główne kategorie tego typu strategii średnio przyniosły uczestnikom straty. Najgorzej wypadły fundusze skarbowe długoterminowe, gdzie przeciętny spadek sięgnął blisko 10 proc. Z podobnie słabym wynikiem ubiegły rok kończyły fundusze metali szlachetnych. Zeszły rok sprzyjał za to bardziej ryzykownym inwestycjom, a szczególnie funduszom akcji polskich. Przeciętne wyniki sięgały nieco ponad 20 proc., zaś najlepsze fundusze akcji polskich zarobiły grubo ponad 30 proc. Całkiem wysokie stopy zwrotu przyniosły także inwestycje w akcje rynków rozwiniętych.

Ubiegły rok przypomniał o potrzebie dywersyfikacji inwestycji, dlatego wybierając najlepsze TFI, zwracamy uwagę głównie na szerokie kompetencje, biorąc pod uwagę pozycje funduszy w poszczególnych kategoriach. W ten sposób wyłaniamy towarzystwo, które jest w stanie dostarczać klientom dobrej jakości produkty zarówno w ramach bezpiecznych, jak i ryzykownych aktywów. Wśród nominowanych do nagrody TFI roku znaleźli się: TFI Allianz Polska, którego prezesem jest Robert Hoerberg, AgioFunds TFI, na którego czele stoi Mariusz Jagodziński, oraz Pekao TFI, którym kieruje Łukasz Kędzior.

Przedstawiamy też nominowanych do kategorii PPK roku. Warto zauważyć, że tego typu strategie dobrze odnalazły się w warunkach, jakie przyniósł ubiegły rok. Ich mieszany charakter pozwolił wypracować atrakcyjne stopy zwrotu przyszłym emerytom. Wśród nominowanych do nagrody w tej kategorii znaleźli się: PFR TFI z prezes Ewą Małyszko, Aviva Investors Poland TFI kierowana przez Marka Przybylskiego oraz Uniqa TFI, na której czele stoi Robert Garnczarek. Rozdanie dyplomów i statuetek Byka i Niedźwiedzia odbędzie się 30 marca.

parkiet.com