.
prezes Comarchu Janusz Filipiak
jest profesorem doktorem habilitowanym w zakresie nauk technicznych; nowymi technologiami zajmuje się od ponad 30 lat. Spółkę Comarch założył w 1993 r. i konsekwentnie ją rozwija. Ubiegły rok był dla niej bardzo ważny. Kurs jej akcji poradził sobie lepiej niż branżowy wskaźnik WIG-informatyka, a kluczową informacją dla analityków i inwestorów była wygrana Comarchu w dużym przetargu na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego dla ZUS. Do tej pory te usługi świadczyło Asseco Poland i to ono było faworytem, ale Comarch zaproponował zdecydowanie niższą cenę. Krakowska spółka mocno rozpycha się na rynku IT – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dobrze zdywersyfikowany portfel pomaga jej w radzeniu sobie z przedłużającym się zastojem na rynku zamówień publicznych
prezes Ambry Robert Ogór
jest przykładem tego, jak dobrze sobie radzą filozofowie na wyboistych ścieżkach biznesu. Nominacja zbiegła się u niego z okrągłą dziesiątą rocznicą powołania na funkcję prezesa Ambry. Rozwinął w tym czasie sprzedaż nie tylko w Polsce, ale też w Czechach, Słowacji i Rumunii. Współtworzył też nową kategorię alkoholi, polskiego cydru. Ubiegły rok był szczególnie ważny dla notowań akcji Ambry – stopa zwrotu wyniosła ponad 80 proc. Dzięki temu po dekadzie spokojnego wzrostu kurs akcji spółki przebił szczyt notowań sprzed kryzysu w 2008 r. – i mocno go przeskoczył. Spółka odnotowała w I półroczu roku obrotowego 2017/2018 wzrost zysku operacyjnego o ponad 20 proc. i blisko 10-proc. zwyżkę zysku netto. Ambra ma jedną z najwyższych stopę dywidendy wśród giełdowych spółek.
prezes Dom Development Jarosław Szanajca
kieruje deweloperską firmą od jej współzałożenia w 1996 r. Operująca głównie w stolicy firma w ub.r. kupiła Euro Styl, uzyskując ponad 10-proc. udział w trójmiejskim rynku. Sprzedaż mieszkań zwiększyła się aż o 45 proc. wobec bardzo wysokiej bazy, do 3,98 tys. mieszkań (rynek urósł o 17 proc.). Firma sprawnie poradziła sobie z wyzwaniem logistycznym, przekazując klientom 2,93 tys. lokali, o 18 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk netto urósł o 52 proc., do prawie 191 mln zł. Mimo akwizycji i wydatków na grunty zadłużenie firmy jest niewielkie. Spółka nie zwalnia tempa, chce zwiększać mieszkań.
prezes Dekpolu Mariusz Tuchlin
Dekpol w ub.r. był hitem inwestycyjnym. Notowania urosły o 260 proc., podczas gdy WIG-budownictwo po początkowym wzroście spadł na koniec roku do punktu wyjścia, a WIG-nieruchomości zyskał 20 proc. Kierowana i kontrolowana przez Mariusza Tuchlina firma to generalny wykonawca inwestycji budowlanych oraz deweloper mieszkaniowy. W ub.r. grupa podwoiła przychody, do 560 mln zł, a w tym roku prognozuje wzrost rzędu 27 proc. Mocno rośnie segment deweloperski: w ub.r. firma sprzedała 802 i przekazała 573 lokale, co oznacza wzrost o odpowiednio 50 i 226 proc. Firma buduje mieszkania na Pomorzu, planuje ekspansję w Warszawie i Wrocławiu.