Rok 2020 był bardzo udany dla rynku kapitałowego w Polsce. Wiele powodów do zadowolenia mają zarówno inwestorzy, brokerzy i debiutujące spółki, jak i sama Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, która może się pochwalić rekordowymi wynikami.
Mija rok od wybuchu pandemii i miesiąca, który wszyscy inwestorzy zapamiętają na długie lata. To w marcu ubiegłego roku przez wszystkie światowe parkiety giełdowe przetoczyła się paniczna wyprzedaż, wywołana przez nieznanego wirusa. To wtedy rozpoczęły się także lockdowny nakładane przez liczne kraje świata, które miały ogromny wpływ na przeszacowanie wycen spółek z niemal każdej branży. W efekcie także na warszawskim parkiecie miały miejsce gwałtowne spadki, które objęły praktycznie wszystkie klasy aktywów.
Po serii nerwowych sesji rozpoczęła się hossa, która trwa do dziś. Napędzają ją oczekiwania na szybką poprawę sytuacji na świecie i uzdrowienie globalnej koniunktury dzięki opracowaniu i dystrybucji szczepionek. Nie bez znaczenia są programy stymulacyjne uruchomione przez banki centralne oraz rządy poszczególnych krajów. Zmienność na giełdach przyciągnęła nowy kapitał i nowych inwestorów. Rekordowo niskie stopy procentowe zniechęcają do trzymania oszczędności na nieoprocentowych depozytach, które stopniowo są „nadgryzane" przez inflację.
Choć koronawirus nadal jest obecny w naszym życiu i ma na nie ogromny wpływ, to można powiedzieć, że światowe giełdy nauczyły się z nim żyć. Przez miniony rok wiele biznesów przystosowało się do nowych warunków funkcjonowania. Co więcej, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest bardzo atrakcyjnym rynkiem dla spółek, które chcą pozyskać kapitał poprzez debiut na rynku publicznym.
Pomimo niepewności, jaką w biznesie zasiała pandemia, w 2020 roku na głównym rynku GPW zadebiutowało pięć nowych spółek, dwie przeniosły się z rynku NewConnect, a na ten mniejszy rynek weszło 14 przedsiębiorstw. Największą ofertę przeprowadziło Allegro (10,6 mld zł), którego debiut poprawił rekord należący od 2010 roku do PZU. Drugą największą emisję po Allegro przeprowadził producent gier People Can Fly (95 mln zł). To ważne, bo warszawska giełda jest światowym liderem pod względem liczby notowanych spółek z branży gier. Na koniec 2020 roku na GPW były notowane 52 studia tworzące gry. To więcej niż na giełdzie w Tokio, która jeszcze kilka miesięcy temu zajmowała w statystykach dotyczących liczebności firm z tej branży pierwsze miejsce na świecie.