Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 20:13 Publikacja: 22.07.2024 06:00
Foto: Adobestock
Powiało strachem w minionym tygodniu. Zwłaszcza we wtorek, gdy indeks WIG20 zanurkował o 3,3 proc. i przełamał średnią z 50 sesji. Tłumaczono to przede wszystkim nominacją senatora z Ohio J. D. Vance'a na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w ewentualnym gabinecie Donalda Trumpa. Niektórzy mówili o szykowaniu kapitału na debiut Żabki, a złośliwcy po prostu – że sprzedających było więcej niż kupujących. Ruch był duży i przy dużych jak na wakacje obrotach. Namieszał zatem trochę na wykresie. Zejście poniżej wspomnianej średniej zwiększa ryzyko pogłębienia korekty. Ponadto znów na wykresie straszy potencjalna formacja podwójnego szczytu z linią sygnalną na dołku z 14 czerwca – 2383 pkt. Pułap ten nabiera zatem ważnego, z perspektywy analizy technicznej, znaczenia. Jego przełamanie złamie sekwencję coraz wyższych dołków i aktywuje formację. Wówczas wzrośnie ryzyko zejścia do średniej 200 sesji, czyli umownej granicy hossy. Obecnie znajduje się ona przy 2346 pkt, a więc spadek w ten rejon miałby skalę – licząc od szczytu hossy – 10 proc. Nie jest to rozmiar uprawniający do mówienia o bessie, ale dwie poprzednie korekty, które sprowadziły indeks do linii średniej, nie kończyły się na tej linii.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przedostatni tydzień kwietnia przyniósł historyczny moment na warszawskiej giełdzie. Otóż tytułowy pułap został po raz pierwszy pokonany przez WIG. Rekordy biły też mWIG40 i sWIG80.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Przedświąteczny tydzień na GPW przyniósł kontynuację zwyżek. Główne indeksy odrabiały straty i były mniej wrażliwe na informacyjny chaos z Białego Domu. Najlepiej radził sobie indeks małych spółek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas