1,8 tys. lokali w budowie, 9,1 tys. z pozwoleniem i prawie 25 tys. w planach – to bilans inwestycji Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Trwają prace nad powołaniem grupy roboczej, która ma się zająć nowelizacją ustaw o Krajowym Zasobie Nieruchomości (podmiot koordynuje działalność SIM-ów) oraz ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa.
W ostatnim czasie o SIM-ach było głośno w kontekście kadrowej miotły w KZN po wyborach. Padł m.in. zarzut, że w ciągu trzech lat oddano zaledwie jeden blok z 40 mieszkaniami. Poprosiliśmy resort funduszy, któremu podlega KZN, jak i sam KZN pod nowym kierownictwem, o podsumowanie inwestycji. Instytucje przekazały, że w budowie są 1802 lokale w 25 lokalizacjach. Decyzję o pozwoleniu na budowę mają 154 projekty liczące 9134 lokale (w tym projekty w budowie). W przygotowaniu jest 376 lokalizacji obejmujących 24,7 tys. lokali. Ponadto w tym roku planowane jest oddanie do użytku 469 lokali mieszkalnych w 14 lokalizacjach.
„Co do zasady wszystkie inwestycje będą kontynuowane, jednak nowe władze KZN nie wykluczają punktowych modyfikacji, które mają służyć optymalizacji inwestycji – zarówno pod kątem budowlanym jak i eksploatacyjnym” – napisało biuro prasowe resortu funduszy. Dodano, że planowane jest powstanie grupy roboczej, której celem będzie wypracowanie pakietu zmian legislacyjnych dotyczących w szczególności ustawy o KZN oraz ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, co z kolei ma przyczynić się do usprawnienia funkcjonowania KZN jako instytucji odpowiedzialnej za realizację zadań sprzyjających zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych oraz do zwiększenia efektywności działania SIM-ów. Grupa złożona będzie z przedstawicieli ministerstw funduszy, rozwoju, a także KZN i Banku Gospodarstwa Krajowego.
KZN to instytucja, do której wniesione zostały grunty należące do szeroko pojętego Skarbu Państwa – pierwotnie na potrzeby realizacji programu „Mieszkanie+”. Branża deweloperska od dawna apeluje o częściowe uwolnienie tego zamrożonego zasobu.