Echo Investment i Archicom podały szczegóły konsolidacji

830 mln zł to wycena biznesu mieszkaniowego Echa, który przejmie Archicom płacąc akcjami.

Publikacja: 26.05.2023 09:23

Echo Investment i Archicom podały szczegóły konsolidacji

Foto: materiały prasowe

Na prawie 830 mln zł Grant Thornton wycenił biznes mieszkaniowy Echa na potrzeby wniesienia go aportem do zależnego Archicomu. W zamian Archicom wyemituje dla Echa 22,8 mln akcji z ceną emisyjną 36,34 zł. Teraz kapitał Archicomu dzieli się na 25,7 mln walorów, a kurs akcji na GPW to 21,5 zł. Po transakcji Echo będzie kontrolować 89 proc. akcji Archicomu.

Wycena Grant Thorntona będzie jeszcze przedmiotem opiniowania przez biegłego rewidenta, którego wyznaczy sąd rejestrowy. Na transakcję musza też wydać zgodę walne zgromadzenia spółek.

Wyceniane na 1,67 mld zł Echo to deweloper mieszkaniowy, komercyjny oraz współudziałowiec (30 proc.) i nadworny budowniczy platformy PRS Resi4Rent. Przejęty w 2021 r. Archicom to deweloper budujący głównie we Wrocławiu.

Reorganizacja grupy ma zwiększyć jej przejrzystość i wpłynąć na lepszą wycenę każdego z segmentów. Echo bezpośrednio będzie działać na rynku nieruchomości komercyjnych, w tym realizować wielkoformatowe inwestycje wielofunkcyjne (destinations), i rozwijać PRS, a Archicom ma wyrosnąć na topowego dewelopera mieszkaniowego w Polsce – z ambicjami konsolidowania branży.

- Transakcja zapewni spółce Archicom ogólnopolską skalę z większym potencjałem wzrostu, synergiami i szerszą rozpoznawalnością. Taka kumulacja specjalistów, aktywów i know-how zwiększy możliwości operacyjne i pozwoli dostarczać jeszcze lepsze projekty dla naszych klientów. Intencją grupy Echo Investment jest, by Archicom rozwijał się nie tylko organicznie, ale także z wykorzystaniem możliwości rynku kapitałowego. Co więcej, pozycja ogólnopolskiego lidera sektora mieszkaniowego przełoży się na większe zainteresowanie akcjami spółki i zwiększy ich płynność, co powinno prowadzić do zbliżenia kursu rynkowego do wartości fundamentalnej - skomentował Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych Echo Investment.

- Polski rynek mieszkaniowy pozostaje fundamentalnie bardzo atrakcyjny i naszą ambicją jest jak najlepsze wykorzystanie jego potencjału. Ekspansja geograficzna była jednym z naszych celów biznesowych – rozpoczęliśmy ją, kupując na potrzeby naszych przyszłych projektów działki w Poznaniu, Warszawie czy Krakowie. Dzięki przejęciu biznesu mieszkaniowego Echo Investment „wrzucimy wyższy bieg” w rozwoju, skokowo rozbudowując bank ziemi, struktury i zwiększając rozpoznawalność poprzez obecność na najbardziej atrakcyjnych i perspektywicznych rynkach w Polsce – powiedział Waldemar Olbryk, prezes Archicomu. - Oprócz gruntów w atrakcyjnych pod względem potencjału sprzedaży miastach, w naszej działalności niezwykle istotna jest też sprawna organizacja realizująca i komercjalizująca projekty. Stworzenie takiej struktury od zera jest czasochłonne i wiąże się z wysokimi kosztami, a efekty są odroczone w czasie. W realizowanym obecnie scenariuszu ograniczamy te ryzyka, a pozytywne efekty uzyskujemy od razu. Po transakcji, Archicom z pozycji silnego, lecz lokalnego dewelopera wrocławskiego, awansuje do grona największych ogólnopolskich deweloperów, z ambicjami objęcia w niedługim czasie pozycji jednego z liderów – podkreślił.

W I kwartale br. grupa sprzedała 374 mieszkania, o 47 proc. mniej rok do roku i o 19,5 proc. więcej kwartał do kwartału. Na koniec marca w ofercie było 1,2 tys. lokali, a banku ziemi 10,5 tys. Segment mieszkaniowy grupy zanotował 146 mln zł przychodów, o 31 proc. mniej niż rok wcześniej. To efekt przekazania 293 mieszkań, o 27 proc. mniej niż rok wcześniej. Marża brutto ze sprzedaży wzrosła o 0,7 pkt proc. do 32,6 proc. Samo Echo miało 19-proc. rentowność, bo przekazywało lokale głównie z łódzkiego, tańszego rynku. Jednak Archicom znokautował marżą 45,7 proc. dzięki przekazaniu mieszkań z prestiżowego projektu Browary Wrocławskie. Zysk brutto ze sprzedaży segmentu mieszkaniowego skurczył się o 29 proc., do prawie 48 mln zł.

Budownictwo
Spółki błyszczą efektami boomu
Materiał Promocyjny
DANONE wraz z partnerami uruchamia pionierski program recyklingu kubków po jogurcie
Budownictwo
MLP Group szykuje się do łowienia okazji
Budownictwo
Popyt na kredyty mieszkaniowe rozkwita
Budownictwo
NN OFE: program motywacyjny dla zarządu Develii do zmiany
Materiał Promocyjny
Największy ekran w domu, prawdziwa domowa instytucja
Budownictwo
„Bezpieczny kredyt” coraz mocniej wpływa na rynek
Budownictwo
Artur Popko, Grupa Budimex: Drogi, kolej, wojsko i OZE na radarach