Spółki podpisały list intencyjny, obowiązujący do końca roku.
30 czerwca WZA Fonu ma natomiast dyskutować o „aspektach współpracy/połączenia z dużym podmiotem zagranicznym”.
W liście intencyjnym mowa o budowie ekologicznych centrów odzysku i recyklingu, opartych na technologii Lemna m.in. w Białogardzie i Radymnie. Fon podał, że łączna wartość dwóch projektów sięga 58 mln euro (260 mln zł).
Z przedstawicielami amerykańskiego inwestora nie udało nam się skontaktować. Z dostępnych informacji wynika, że Lemna jest obecna na naszym rynku jako dostawca technologii stosowanej przy oczyszczaniu ścieków. Jednak budową zakładów utylizacji pełnej gamy odpadów (z możliwością rozbudowy o elektrownię opalaną biomasą) od lat bez skutku stara się zainteresować samorządowców polskich gmin i miast. Jak podaje Fon, na razie taki kompleks stanął w... Wietnamie, kosztem 52 mln USD (170 mln zł).
– Z władzami Białogardu i Radymna są podpisane listy intencyjne. Decydując się na współpracę z Lemną upewniliśmy się, że działania partnera są urealnione w postaci stosownych dokumentów – zapewnia Piotr Żołyński, prezes Fonu. Nie chce zdradzać szczegółów współpracy. – Koncepcji jest kilka i przedstawimy je podczas walnego zgromadzenia. W grę wchodzi m.in. emisja akcji dla partnera, której objęcie zapewni mu wpływ na kierowanie Fonem – mówi Żołyński. Na zgromadzeniu prawdopodobnie będzie obecny przedstawiciel Lemna International.