Ponar: przerwane walne zgromadzenia

Wydzielenie działalności hydraulicznej i zmiany w radzie nadzorczej zostały zawieszone do 13 listopada

Publikacja: 30.10.2009 15:22

Ponar: przerwane walne zgromadzenia

Foto: materiały prasowe

Akcjonariusze wadowickiego Ponaru mieli wydać dziś zgodę na wydzielenie części hydraulicznej ze spółki matki. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa chcą bowiem kupić giełdowe Zakłady Automatyki Polna.

[srodtytul]Polna nadal prześwietla zakład[/srodtytul]

- Po otwarciu walnego zgromadzenia akcjonariusze uchwalili przerwę do 13 listopada - mówi Jan Godowski, prezes Ponaru. Szef Polnej Jan Zakonek deklarował niedawno w rozmowie z "Parkietem", że zakończenia due diligence i decyzji w sprawie przejęcia należy się spodziewać pod koniec października. - W dalszym ciągu trwa badanie. Zakładamy, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni uda się uzgodnić szczegółowe warunki transakcji z Polną - komentuje Godłowski.

Z Zakonkiem nie udało się nam skontaktować.

Drugie NWZA Ponaru, jakie dziś się odbyło (pierwsze rozpoczęło się o 10.00, kolejne o 12.00) dotyczyło zmian w statucie i radzie nadzorczej. Po uchwaleniu modyfikacji w statucie posiedzenie również zostało przerwane do 13 listopada. - Oba zgromadzenia odbyły się bez zakłóceń - zapewnia Godłowski.

[srodtytul]Sądowa batalia o weksel[/srodtytul]

Był na nich obecny Mirosław Kalicki, były wiodący akcjonariusz i członek rady nadzorczej giełdowego Famu (Ponar ma 16,2 proc. akcji). Inwestor, który nie zdradza ile papierów Ponaru kontroluje, zgłosił sprzeciw do uchwały w sprawie odroczenia pierwszego NWZA. - Nie było żadnego uzasadnienia przerwania zgromadzenia, liczyłem na merytoryczną dyskusję w sprawie wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa - komentuje Kalicki.

Giełdowy inwestor i wadowicka spółka są w konflikcie z powodu umowy zawartej na początku 2008 roku. Spór dotyczy tego, kto ma wykonywać głosy z akcji należących do Ponaru oraz tego, czy wadowicka firma może od 1 stycznia 2010 roku zażądać od inwestora odkupienia 2,4 mln akcji Famu po 10,4 zł plus odsetki (bieżący kurs to 2,35 zł).

Kalicki sądownie walczy o zwrot weksla, będącego zabezpieczeniem porozumienia. - Odbyła się pierwsza rozprawa, w przyszłym miesiącu sąd wysłucha stron i świadków - mówi Kalicki.

Największym akcjonariuszem Ponaru jest NFI Jupiter - ma17 proc. papierów. 10,9 proc. ma Leszek Szwedo, a 10 proc. Krzysztof Jędrzejewski, wiodący udziałowiec Kopeksu.

Budownictwo
Robert Maraszek, Inpro: Sprzedaż mieszkań będzie rosnąć, ale powoli
Budownictwo
Katarzyna Kuniewicz, Otodom: Obniżki stóp aktywują nowe pule klientów deweloperów mieszkaniowych
Budownictwo
Czerwcowe wyhamowanie deweloperskich inwestycji. Będzie powtórka z 2022 roku?
Budownictwo
Deweloperzy mieszkaniowi jeszcze z potencjałem? Nowe rekomendacje analityków
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I półroczu 2025 roku
Budownictwo
Robyg nadgonił