Śrubex – emisja w przygotowaniu

Jeszcze w pierwszym półroczu 2010 r. giełdowy Śrubex, do niedawna producent elementów złącznych, a przekształcany obecnie w firmę nieruchomościową, może przeprowadzić emisję akcji, by pozyskać pieniądze na finansowanie inwestycji deweloperskich.

Publikacja: 12.01.2010 07:33

Śrubex – emisja w przygotowaniu

Foto: GG Parkiet

– Jest za wcześnie, by mówić o szczegółach ewentualnej emisji – mówi nam Zbigniew Zuzelski, od dwóch tygodni kierujący spółką.

[srodtytul]Kup­no Śru­bek­su szyb­sze i bez­piecz­niej­sze od IPO[/srodtytul]

Nowym właścicielem ponad 97 proc. akcji Śrubeksu jest cypryjska firma Doradus, należąca do Sanjaya Kantarii, hinduskiego biznesmena mieszkającego w Wielkiej Brytanii. Zrealizowane pod koniec 2009 r. przejęcie Śrubeksu miało na celu wprowadzenie na giełdę deweloperskiego biznesu inwestora, skupionego do tej pory w gdańskiej spółce CF Plus.

– Zdecydowaliśmy się na wejście na giełdę, przejmując Śrubex, by przyspieszyć i uprościć proces upublicznienia. Koszty, które ponieśliśmy, są porównywalne z tymi, które wiązałyby się z debiutem giełdowym. Liczymy również, że nowe emisje, które planujemy, gdy będziemy już na giełdzie, będą cieszyć się większym zainteresowaniem inwestorów niż w przypadku pierwotnej emisji towarzyszącej wejściu na parkiet – wyjaśnia Zuzelski.

Tuż po zmianie właściciela giełdowa spółka kupiła od swojego nowego głównego udziałowca wspomnianą firmę CF Plus, płacąc 49,8 mln zł. – Przejęta firma posiada dziewięć spółek celowych, do których należą m.in. nieruchomości w Trójmieście, Kołobrzegu i Łodzi. Realizowane przez nie projekty są na różnych etapach rozwoju – wyjaśnia Zuzelski.

[srodtytul]Rozliczenie wierzytelności[/srodtytul]

Niewykluczone, że niebawem główny udziałowiec przekaże do spółki kolejne działki lub projekty deweloperskie. Powód – w wyniku rozliczenia kupna przez Doradusa Śrubeksu od Koelnera, sprzedania temu ostatniemu produkcyjnego majątku Śrubeksu i przejęciu CF Plus, w aktywach grupy Śrubeksu znalazła się wierzytelność od Doradusa na kwotę około 35 mln zł.

– Kwestia sposobu rozliczenia wierzytelności między Doradusem a Śrubeksem nie jest jeszcze ostatecznie rozstrzygnięta. Możliwe jest m.in. wniesienie przez Doradusa do spółki nieruchomości – wyjaśnia Zuzelski.

Budownictwo
Noble Securities zaleca sprzedawać akcje Budimeksu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Prezesi spółek deweloperskich zarabiają krocie
Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?