Budowlana spółka specjalizująca się w segmencie kolejowym chce kupić 70 proc. udziałów w firmie Railway. To podmiot, do którego została przeniesiona prowadzona od osiemnastu lat działalność ThyssenKrupp GfT Polska, spółki zależnej ThyssenKrupp. Przemysłowy koncern wycofał się z tego segmentu rynku. 100-proc. udziałowcem Railway jest Anna Reszczyńska, żona prezesa ThyssenKrupp GfT Polska.
Firma handluje materiałami do budowy torowisk, świadczy też usługi w zakresie doradztwa technicznego i projektowania. To jeden z największych dostawców ZUE.
– Działalność ThyssenKrupp GfT Polska jest jak najbardziej rentowna. W ostatnim roku obrotowym (zakończonym we wrześniu ub. r. – red.) przychody wyniosły ponad 280 mln zł, jednak był to rok szczególny z uwagi na szeroko zakrojone inwestycje kolejowe w Polsce. Przeciętne przychody roczne można szacować na ponad 200 mln zł – mamy nadzieję, że dzięki inwestycjom z nowego rozdania unijnego przychody w najbliższych latach również będą ponadprzeciętne – mówi Wiesław Nowak, prezes ZUE. Podkreśla, że przejęcie to pierwszy krok do budowy segmentu produkcyjno-handlowego, który docelowo ma generować 25 proc. obrotów grupy – ale nie rozwija tematu.
Przejęcie będzie sfinansowane z własnych środków ZUE, nie jest planowana emisja akcji czy obligacji. Prezes Nowak zaznacza, że transakcja nie wyklucza wypłaty dywidendy z ubiegłorocznego zysku. – Zarząd będzie rekomendować podział zysku najwcześniej po publikacji wyników za 2014 r. – zaznacza menedżer.
Jedynym warunkiem finalizacji transakcji jest zgoda UOKiK. ZUE spodziewa się włączenia Railway do grupy do końca I półrocza – termin zależy od trybu procedowania, jaki zastosuje UOKiK. – Nie ma żadnego udziału w tym segmencie rynku, więc nie spodziewamy się trudności w uzyskaniu zgody – mówi Nowak.