GTC dopiero 29 lipca opublikuje sprawozdanie za I kwartał, a raport półroczny 20 sierpnia, ale już teraz na koniec czerwca wstępnie oczekiwane są straty. Przede wszystkim z tytułu spadku w relacji do końca I kwartału br. wartości portfela nieruchomości o prawie 3 proc. (62 mln euro), do 2,19 mld euro – ze względu m.in. na spowolnienie aktywności handlowej w Galerii Północnej w Warszawie i Ada Mall w Belgradzie. Gorsze wyniki będą też efektem działań chroniących najemców (m.in. obniżki czy rozłożenie na raty czynszów).
Co więcej, spadek wartości księgowej nieruchomości handlowych powoduje naruszenie warunków umów kredytowych. Udało się już wynegocjować z bankami zawieszenie obowiązywania naruszonych kowenantów do połowy 2021 r. W przypadku pożyczki od Pekao w wysokości 189 mln euro na Galerię Północną rozmowy trwają. GTC zapewnia, że jest w stanie obsługiwać zadłużenie, a bieżącą sytuację finansową i płynność ocenia jako dobre.
Na koniec ub.r. wartość nieruchomości pracujących GTC wynosiła 2 mld euro, z czego handlowych 821 mln euro. Galerie mają duże wpływ na wyniki. O ile 41 biurowców o powierzchni 532 tys. mkw. generuje szacunkowo czynsz rzędu 92 mln euro rocznie, o tyle pięć nieruchomości handlowych o powierzchni 216 tys. mkw. przynosi 53 mln euro rocznie z czynszów. ar