Infrastruktura jeszcze się rozbuja

W statystykach jeszcze tego nie widać, ale duże inwestycje publiczne będą ciągnąć rynek.

Publikacja: 23.09.2020 05:17

Infrastruktura jeszcze się rozbuja

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Produkcja budowlano-montażowa pogłębiła spadek, po ośmiu miesiącach była o 1,7 proc. niższa niż rok wcześniej. W sierpniu skurczyła się o 12,1 proc., mocniej, niż zakładali eksperci w ankiecie „Parkietu" (mediana 9,5 proc.). Zgodnie z oczekiwaniami spadek dotyka budownictwo ogólne, ale także infrastrukturę, która określana jest motorem napędowym branży w czasie spowolnienia.

W dłuższym terminie

– Wyniki za sierpień są gorsze od oczekiwań i pokazują powagę sytuacji. Drugi z rzędu dwucyfrowy spadek budzi niepokój, szczególnie silny w kategorii robót inżynieryjnych. Nie zmienia to jednak naszej oceny, że ta część rynku w obecnych realiach ma zdecydowanie najkorzystniejsze perspektywy – mówi Szymon Jungiewicz, główny analityk rynku budowlanego w firmie PMR.

Zdaniem eksperta w dłuższej perspektywie za uspokojeniem sytuacji w infrastrukturze przemawia kilka czynników. – To seria optymistycznych informacji z GDDKiA o zwiększeniu planu przetargów w tym roku i ogłoszenie planu postępowań na przyszły rok czy zwiększenie skali finansowania dróg lokalnych z Funduszu Dróg Samorządowych – wylicza Jungiewicz. To również realizacja przez PKP PLK największego w historii programu inwestycji kolejowych oraz fundusze unijne, które niebawem zaczną płynąć na rynek (Fundusz Odbudowy, Fundusz Sprawiedliwej Transformacji).

Rośnie konkurencja

Jak na sytuację rynkową zapatruje się Budimex, lider i filar indeksu WIG-budownictwo? – Sierpień to kolejny miesiąc spadku produkcji budowlano-montażowej. Według naszych analiz nie wynika to z zakresu inwestycji rządowych. Programy inwestycyjne GDDKiA i PKP PLK są rozpędzone i na dobrym poziomie. To efekt regresu znacznie mniejszych, rozproszonych, prywatnych inwestycji lokalnych i samorządowych – mówi prezes Dariusz Blocher. – Prognozujemy, że będzie to raczej długotrwały trend niż epizodyczne zdarzenie w statystykach. Tę prognozę potwierdzają spadki w kategorii budownictwa specjalistycznego, które jest papierkiem lakmusowym późniejszej intensywności budownictwa kubaturowego i drogowego – zaznacza.

Foto: GG Parkiet

Menedżer podkreśla, że uruchomione programy rządowe, wspierające lokalne inwestycje, nabierają rozpędu, a ich korzystny efekt będzie widoczny później. – Na tym tle nasze wyniki produkcji budowlanej są na stabilnym poziomie, porównywalnym z ubiegłym rokiem. Nie odczuwamy, poza budownictwem kubaturowym, takiego spadku. Obserwujemy jednak na rynku przetargów coraz bardziej agresywne wycenianie ofert przez firmy budowlane. To może powodować wzrost ryzyk w przyszłości dla generalnych wykonawców oraz inwestorów – podsumowuje Blocher.

Jerzy Mirgos, prezes Mirbudu, zaznacza, że spadek w kubaturówce należy wiązać głównie ze zmniejszeniem aktywności inwestorów prywatnych i samorządowych.

– Spodziewamy się wzrostu liczby rozstrzygnięć przetargów publicznych na przełomie 2020 i 2021 r. Na rynku deweloperskim można zaobserwować wyraźne spowolnienie inwestycji etapowanych. Jeśli chodzi o budownictwo inżynierii drogowej, można zaobserwować kumulację inwestycji realizowanych w trybie „zaprojektuj i wybuduj", których znaczna część znajduje się w tej pierwszej fazie – wylicza Mirgos. – Spowolnienie na rynku budowlanym i sytuacja na rynkach międzynarodowych poskutkowały spadkiem cen materiałów kluczowych do realizacji kontraktów inżynieryjno-drogowych, a także zwiększyły dostępność usług podwykonawczych. Sytuacja ta przełoży się na rentowność kontraktów realizowanych przez spółki z naszej grupy – podkreśla Mirgos.

Od marca do początku sierpnia indeks WIG-budownictwo wzrósł o ponad 60 proc., do 3 tys. pkt. Od tamtej pory jest w konsolidacji w okolicach 2,9 tys. pkt.

Budownictwo
Prezes Grupy Mirbud: inwestycje infrastrukturalne przyspieszą
Budownictwo
Mercor po konferencji: W planach ekstradywidenda i nowa strategia
Budownictwo
Budimex z rekordowym portfelem zamówień budowlanych
Budownictwo
Perspektywy mieszkaniówki zależą głównie od momentu startu cięcia stóp
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w 2024 roku
Budownictwo
Na budowach szybkich dróg szlaban dla firm z Azji