GTC stabilne operacyjnie

To, co pożarła pandemia, odzyskano dzięki nowym nieruchomościom w portfelu.

Publikacja: 24.11.2020 11:18

Po trudnym z powodu lockdownu I półroczu, działający w naszym regionie Europy deweloper i właściciel nieruchomości komercyjnych zanotował dobre wyniki w III kwartale. Przychody z czynszów z biurowców i galerii handlowych wyniosły blisko 43 mln euro, o 1 proc. mniej rok do roku. Zysk brutto ze sprzedaży zmniejszył się o 1,2 proc., do 32,3 mln euro.

Na wyniki deweloperów komercyjnych duży wpływ ma wycena portfela nieruchomości. W III kwartale br. GTC zaksięgowało 0,9 mln euro papierowego zysku wobec 5,3 mln euro na plusie rok wcześniej.

Biorąc pod uwagę wyniki operacyjne za trzy kwartały trudno na pierwszy rzut oka dostrzec wpływ pandemii. Przychody wyniosły 21,5 mln euro przychodów, o 2,4 proc. mniej niż rok wcześniej. Zysk brutto ze sprzedaży zmniejszył się o 3 proc., do 91 mln euro. Firma oszacowała jednak, że negatywny wpływ pandemii na zysk wyniósł blisko 10 mln euro (głównie ulgi i rabaty dla najemców galerii). To zostało w dużej mierze zrekompensowane zyskami z nowych obiektów.

Wpływ pandemii najmocniej widać na poziomie wyniku netto. Z wyceny nieruchomości spółka poniosła w ciągu trzech kwartałów br. 67 mln euro straty (głównie w II kwartale, z uwagi na spadek aktywności w centrach handlowych) wobec niemal 22 mln euro na plusie rok wcześniej. W efekcie skonsolidowana strata na koniec września wyniosła 16,5 mln euro wobec 63 mln euro zysku rok wcześniej.

GTC ma w portfelu pięć galerii, średni poziom odwiedzin wyniósł we wrześniu 76 proc. stanu sprzed roku, w październiku zmniejszył się do 69 proc. w związku z rosnącą liczbą zakażeń. Jak dotąd galerie zostały administracyjnie zamknięte tylko w Polsce (od 7 do 27 listopada).

Przychody najemców we wrześniu sięgały 87 proc. stanu sprzed roku, a w październiku 83 proc.

W części biurowej spółka nie obserwuje żadnych większych problemów.

W najbliższym czasie GTC będzie plasować obligacje o wartości 100 mln euro, wpływy chce wykorzystać na refinansowanie droższego długu oraz na inwestycje: chodzi o zarówno modernizację posiadanych nieruchomości, jak i ewentualny zakup nowych obiektów.

Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty